Oled suvilas ja metsateedel tõeline rattafänn, aga ei näe velo kui igapäevast transpordivahendit?
Linnas pedaalimine on imeline viis hingamaks natuke värsket õhku, jalgade liigutamiseks ja pulsi tervislikuks kergitamiseks. Kahjuks võib see suure liiklusega teel osutuda tõeliseks peavaluks - möödumine kahtlase sõidustiiliga autojuhtudest, löökaukudest ja jalakäiatest tundub tõeliselt hirmuäratav. Mitte kellegile ei meeldi jõuda tööle rampväsinuna, hirmunud olekus või katkiste riietega. Seetõttu toome sinuni 7 nõuannet kuidas rattaga linnaliikluses viibimise kogemus sinu jaoks meeldivamaks muuta.
1. Planeeri oma teekond
Tee, mida mööda sa tavaliselt auto või ühistranspordiga sõidad ei pruugi olla kuigi jalgrattasõbralik. Kui sa elad Tallinnas või Tartus, siis oled sa selles osas tegelikkuses õnnega koos- sest nende linnade rattateedesse on viimaste aastatega investeeritud palju ning isegi kui need ei kata sinu jaoks kõige lühemat marsuuti, võivad need sulle palju aega säästa. Tallinna ametlike rattateedega on näiteks võimalik tutvuda siin ja Tartu omadega siin.
2. Naerata
Naerata! Laula! Naudi värskes õhus veedetavat aega! Linnas ringi kruiisimine ei pea tähendama tõsine ning kulm kortsus olekut. Naerata teed ületavatele inimestele või lehvita mööduvale ratturile, kel on vikerkaare värvides sokid jalas. Kes meist vihastaks naeratava inimese peale isegi liikluses? Seega võta vastu otsus olla üks rõõmsameelne rattur ja too teistelegi naeratus näole!
3. Ära muretse pisiasjade pärast
Kindlasti on ahvatlev vihastada ja saata teele mõned sõimusõnad kui auto sinust liiga läedalt ning isegi ohtlikult möödub. Sama käib ka jalakäiate kohta, kes ootamatult teele astuvad ja sa ootamatud manöövreid ümbr nende tegema pead. See võtab sult palju energiat ära, mis oleks palju otstarbekam ümbritseva liikluse jälgimisse suunata. Sa ei ole liikluses, et kõiki teisi liikluse teemadel harida, seega kui olukord sinu sõitu otseselt ohtu ei sea, siis peaksid sel minna laskma.
4. Võta aega
Sinu linnaratas ei ole mõeldud kiirendusteks ning Strava äpis aja salvestamiseks (põhjusega). Teed on tipptundidel autodest umbes erinevatest liiklejatest ning seetõttu on oluline olla tähelepanelik ja austada teisi kaasliiklejaid. Mida ilusam ilm seda rohkem on liiklejaid ja ka teisi rattureid. Kogu kiirustamine ei ole väärt paari säästetud sekundit jõudes nagunii järgmise valgusfoori juures punase tuleni. Võta aega ja naudi oma kaherattalise sõbra seltskonda.
5. Vali oma rada
Sa pead võitlema oma õiguste eest! Õiguse eest sõita rattaga. Tiheda liiklusega teel rattaga sõites on sul igati õigus sõita autoraja keskel, et parandada oma nähtavust. Seda ei soovita me teha pidevalt, aga kui tee ääres on palju pargitud autosid, teetööd või pimedad parempöörded, siis seal on sul tavaliselt turvalisem liigelda.
6. Söö korralikult
Naudi rikkaliku hommikusööki enne teele minekut või haara midagi hamba alla enne kontorilaua tagant lahkumist. Täis kõhuga rattur on üks õnnelik rattur.
7. Kommunikeeri
Teistel liiklejatel võib olla raske sinu liikumistrajektoori mõista ning selleks, et sõit kulgeks ohutult anna oma teekonnast käesignaalidega aegsalt märku. Kasuta oma rattakella (või kui sul on, siis isegi vokaalselt kõlavat Oi!-d), et nina nutitelefonis jalakäijatele teada anda oma tulekust.