Quantcast
Channel: Esileht
Viewing all 97 articles
Browse latest View live

Millised on parimad rattaäpid?

$
0
0
Tahad oma rattasõidust maksimumi välja võtta? Vaata järgi, milliseid äppe me selleks soovitame! ...

Nutitelefonid on toonud rattasõitjate ellu revulotsioonilise arengu. Pakkudes rohkem ja suuremat võimekust kui tavalised rattaarvutid võimaldavad nutifonide äpid hõlpsasti enne sõitu planeerida läbitavaid marsuute, navigeerida, hoida ratta hooldusastmel silma peal ja palju muud.
Järgnevalt toome sinuni äärmiselt kasuliku listi erinevatest rattaäppidest, mis täna App Stores ja Google Plays saadaval.

Strava - Tasuta, äpi siseste ostude võimalusega
Alustan ratturite seas kõige enim tuntud aplikatsiooniga, mis ei vaja pikka tutvustamist. Jah, juttu on Starvast. Pärast antud äpi 2009 aastal lansseerimist on selle populaarsus kasvanud päev päevalt ja on muutunud omasuguste seas populaarseimaks. Antud äpp jälgib, mõõdab ja salvestab su sõitu pakkudes kauguse, kiiruse ja muid näitajaid, aga just see kuidas ta sõite segmenteerib ja näitab on see, mis ta eriliseks teeb.
Segmentide all mõtlen ma liidritabeleid, mis võrdleb su sõitu teiste sama marsuudi läbinutega. Sellele lisaks on Strava ka väga sotsiaalne ehk laseb jälgida su rattasemude treeningute progressi, liituda klubidega ning liituda väljakutsetega.

Android I iPhone

Endomondo - Tasuta, äpisiseste ostude võimalusega
Endomondo on suure sportlaste fännibaasiga aktiivsust mõõtev äpp ja tema populaarsus tundub põhinevat selle lihtsuses. See applikatsioon mõõdab treeningu kestvust, kiirust ja põletatud kaloreid ning on liidetav pulsikellaga. Kõik treeningud salvestatakse, mis pakub imelise võimaluse täpsemkas progressi analüüsiks.

Android I iPhone

YR.No - Tasuta

See on üks populaarsemaid ilmaennustus applikatsioone maailmas ja ilmselt ka Eestis. Norra metroloogide applikatsioon annab vägagi adekvaatseid ilmaennustusi ning tormihoiatusi.

Android I iPhone

Bike-ID - Tasuta, rattakindlustuse ostmise võimalusega
Bike-ID äpp võimaldab igal rattaentusiastil kanda oma ratast tasuta rahvusvahelisse registrisse. Piiriülene register võimalab selle õigupärast omanikku tuvastada ka näiteks siis kui see varastatakse Eestist ja leitakse Poolas. Äppi on sisse ehitatud ka rattakindlustuse soetamise võimalus. See ülimalt mugav, kiire ja kasutajasõbralik lahendus võimaldab sõlmida poliisi vaid kahe minutiga - ei mingit esinduses ratta ette näitamist ning ostudokumentide esitamist. Just tänu kaasaegsele tehnologiale on suudetud viia alla ka kindlustuse hinnad, mis algavad vaid 3.90 eurost/ kuus.

Android I iPhone

MyFitnessPal - Tasuta, äpisiseste ostude võimalusega
MyFitnessPal on suureks abimeheks igaühele, kes soovib kaalu langetada. See äpp teeb kalorite igapäevase lugemise imelihtsaks. Nende andmebaasis on tänase seisuga üle 4 miljoni toidusoovituse, mille juurde on märgitud ka nende kalorisisaldus

Android I iPhone

Google Maps - Tasuta
Turul on saadaval sadu erinevaid navigeerimisäppe, aga sul on suure tõenäosusega telefonis juba olemas üks tasuta lahendus, mille peale sa veel mõelnud ei ole - Google Maps. Kahjuks see rakendus Eestis veel jalgrattamarsuute otseselt välja ei paku, kuid loodame väga, et selleks peame me veel vaid mõned kuud ootama, mitte aastaid. Kuid kui oled oma kaherattalise sõbraga sattumas välismaale, siis proovi see järgi!

Android I iPhone

Bike Doctor - alates 2.77€
Ratta hooldamine võib algajale ratturile olla alguses tõeline peavalu ning just see on see koht, kus Bike Doctor äpp on heaks abimeheks. Sellesse aplikatsiooni on sisse ehitatud samm-sammult juhised aitamaks erinevate mehhaaniliste rattaprobleemide korral. Selle disain on väga mugav ja arusaadav ning selgitused on isegi täielikule algajale arusaadavas inglise keeles kirjutataud. See äpp pole küll tasuta, kuid siiski odavam kui ratta hooldusesse viimine sulle maksma läheks!

Android I iPhone

SizeMyBike- alates 4.49€
Kui sa oled pigem alustav rattasõitja jamõtled uue maantee- või maastikuratta ostmisele näiteks internetist, siis õige suuruse välja arvutamine võib osutuda tõeliseks peavaluks. Size My Bike mõõdab välja sulle sobiva ratta suuruse arvestades kuute erinevat mõõtu sinu kehalt.

Android I iPhone

Mida süüa rattasõidul?

$
0
0
Kiiremini, kaugemale ja rohkem on tavalised märksõnad, kui oled avastanud rattasõidu ning ...


Kiiremini, kaugemale ja rohkem on tavalised märksõnad, kui oled avastanud rattasõidu ning naudid seda kiiret arengut ja tunnet, mis sadulas tekib. Rattasõiduga alustades on areng ja edasiminek väga kiired ning see on üks põhjuseid, miks selle spordiala populaarsus nii suur on. Peaaegu igal sõidul on tunda, kuidas oleme muutnud paremaks ja osavamaks. Asju ja tegevusi mida teha, kui tahad minna oma esimesele pikale sõidule on palju, aga vaatame seekord lähemalt toitumist. On palju reegleid ja katsetamist, kuid mõned asjad on kui puuse rautud. Näiteks see, et keha vajab pika sõiduajal kütust. Üdiselt võib öelda, et kui ennem sõitu on kõht täis siis tund aega pole toiduga muret, küll aga jook võiks ikkagi kaasas olla. Anname mõned kiired vihjed, mis võiks paaritunnisel rattasõidul taskus olla, et ennast mugavalt ja hästi tunda.

Lihtsus
Kui lähed 1 - 1,5 tunnisele rahulikule sõidule siis käitu lihtsalt. Pole vaja tervet supermarketit või spordipoodi kaasa vedada, sest täiesti piisab näiteks tavalisest müslibatoonist. Head allikad süsivesikute saamiseks on ka puuviljad. Eelistatuim on siin kindlasti banaan, mida on lihtne kaasa võtta ja mahub kenasti rattasärgi tagataskusse. Banaan imendub kiiresti verre ning tekitab ka täiskõhutunde, mis hoiab energiataseme kauem üleval. Olen proovinud ning soovitan ka leiba ja saia. Mõni viil saia või leiba kilesse ja tasku - hoiab nälja kenasti eemal.

Läbimõeldus
Kahe tunnised või pikemad sõidud vajavad juba natukene suuremat läbimõtlemist. Kui kogemus sellistel distantsidel puudub, siis alustuseks võta ühe batooni asemel kaasa näiteks kaks. Põhilised reeglid on siin aga samad, mis lühikese sõidu juures. Näiteks võta kaasa pakk datleid, mis on suurepärased snäkid, mida on lihtne süüa ja kehal kerge omastada. Paraku ei tundu kõige datlid oma võõrapärase päritolu pärast maitsvat. Sel juhul on heaks abiliseks kummikommid. Miks just kummikommid? Muidugi just sellepärast, et need ei sula taskus ära nii nagu šokolaadikommid.

Plaanimine
Kui plaanis veeta rattaseljas pikemalt aega kui paar tundi, siis tuleb ka plaanimisele rohkem aega varuda. Ütleme, et lähed sõitma kolmeks tunniks siis võiks hea toitumine näha välja selline: esimesel tunnil üks banaan ja siis juba iga 30 minuti tagant kas batoon, võileib või mõni muu meelepärane lisa. Võileib on hea soolane vahepala ja sobib väga hästi pikkadele sõitudele. Hea võileib on selline, millega oled  harjunud ning mida on mugav süüa. Siin ei ole vaja hakata tegema eriti suuri ja uhkeid hommikuvõileibu vaid piisab täiesti tavalisest vahepalast. Näiteks pane kahe saiaviilu vahele hea kiht toorjuustu ja viil sinki ning kilesse ja tasku. Selline lahendus hoiab kenasti kõhutäis.

Ettevaatus
Väga pikkadel sõitudel (4+ tundi) peaks arvestama ka väikese söögipausiga, sest keha vajab energiat ning miinus kuluga on enesetunne ikka väga halb. Pikkadel sõidupäevadel võiks esimene peatus olla kusagil 3 tunni juures, näiteks mõnes tankalas või külapoes. Osta endale meeleärane vahepala ning naudi. Miks mitte isegi lubada endale näiteks tükk kooki ja kohvi?. Teisel poolele sõidust toitu aga edasi targalt, hoia varud alati lähedal. Kommid ja kuivatatud puuviljad on parimad lahendused, mida saab tarvitada kiirelt ja mugavalt rattal olles. Soovitame rosinaid, datleid, banaane, viigimarju ja aprikoose, eks siin on kõigil omad lemmikud, kuid midagi neist peaks pikal sõidul kuivatatud kujul kindlasti kaasas olema.

Kindlasti ära unusta ka vett, mis on parim janukustutaja ning hoiab kehas piisava koguse vedeliku.

Suvel naudi rattasõitu ja naudi seda protsessi, katseta piire ning nihuta neid. Kui sul on mingid marsruudid või rajad mida tahad läbida siis kindlasti tee seda. Rattasõit on lahe.

Kuidas jalgrattaga sõitmine raha säästab?

$
0
0
Kui sõiduauto vahetada ratta vastu, siis selgub üsna pea, et selline muudatus võib säästa rahakotis...


Kui sõiduauto vahetada jalgratta vastu, siis selgub üsna pea, et selline muudatus võib säästa rahakotis muljetavaldava summa. Lisaks eurode säästmisele mõjub see tervislikult liikleja kehale ja vaimule.

Hoiad kokku autoga kaasnevate kulude pealt
Jalgrattaga sõites ei pea muretsema sellepärast, kui palju kulub bensiini, kas selle hind tõuseb või langeb. Ühtlasi ei pea rattaga maanteel sõites pead vaevama, millal kütust tankida.  

Iga sõidetud kilomeeter kulutab paratamutult sõiduauto rehve ja pidureid. Tihtilugu võib autoremonditöökojas kuluda paarsada eurot erinevate juppide parandamisele ja vahetamisele. Lisaks tuleb autot omades meie kliimas arvestada ka rehvide vahetamisega, mis võib vahel ulatuda kuni saja euroni. Kindlasti võib eelarvesse võtta liikluskindlustuse ja aastase suurhoolduse tasu.

Kuid kui vahetada auto jalgratta vastu, võib kulude kokkuhoid olla märkimisväärne. Jalgrattad vajavad samuti hooldust, kuid need on palju väiksemad ja lihtsamini tehtavad. Lisaks on ratta remontimine kergemini õpitav ja koduste vahenditega pea igale ühele jõukohane. Jalgratast on selgelt odavam hooldada ja samuti on kaherattalise varuosad üldiselt mitu korda odavamad. 

Üks väga hea jalgratas versus auto kulude kokkuhoidmise kalkulaator on leitavSIIN. Minu jaoks oli vägagi suureks üllatuseks, et suudaksin 20 aastaga lausa 250 000 eurot kokku hoida! Huvitav kuhu inimesed oma säästetud rahasid investeeriksid ja millises maailmas me täna elaksime?
Kui palju sina jaratast autole eelistades järgmiste aastatega säästaksid?
Säästad jõusaali raha
Paljude jõusaalide liikmemaks küündib pea 50 kuni 100 euroni kuus. Jalgrattaga liiklemine on füüsiline tegevus ja kui valida jalgratas oma peamiseks liikumisvahendiks, siis võib jõusaalis käimise minevikku jätta. Ehk, kui läbida jalgrattaga igapäevaseid teekondi, siis ei ole vaja tingimata minna ka kallitesse trennidesse. Just seetõttu, et jalgrattaga sõitmine on hea cardio treening, mis põletab efektiivselt kaloreid. Ühtlasi sobib see tegevus noortele ja eakamatele. Seega saab ratta selga istuda ka liigeste ja ülekaalu probleemidega inimene, et tasahaaval oma liikumisharjumist taastada.

Parkimine on tasuta
Viimaste aastatega on kesklinnas ja paljudes muudes kohtades parkimise hind märgatavalt tõusnud ning seetõttu on vahel säästlikum sihtpunkti hoopis jalgratta või ühistranspordiga sõita.  Sõltuvalt sellest, kus sa töötad või elad, võib parkimine võtta suurema kulu, kui esialgu tundub. Suurtes linnades nagu näiteks New York’is, Bostonis ja San Franciscos võib parkimise summa ulatuda kuni 600 euroni kuus. Samas tasub meeles pidada, et pea kõik Eestis leiduvad rattaparklad on täiesti tasuta. Autole tasuta parkimiskohta juba niisma ei leia. 

Ilma rahata vaba aja veetmine
Jalgrattaga sõitmine on lisaks füüsilisele treeningule ka hea vaba aja veetmise võimalus. Kui päikesepaisteliseks nädalavahetuseks ideid napib, siis võib julgelt pakkida piknikukorvi, võta sõbrad ühes ja koos sõita linna äärde toredat päeva veetma. Lisaks saab jalgrattaga linnast väljaspool sõites rahulikult kaunist loodust vaadata ja ilma mürata segamatult linnulaulu kuulata.

Hoolitse oma jalgratta eest ise
Olulised remondid jäägu rattamehaanikule, kuid nii mõndagi saab kaherattalisel koduste vahenditega parandada. Esmalt tasub regulaarselt oma jalgratast puhastada ja õlitada. Ainuüksi selline tegevus hoiab ratast paljudest mehaanilistest probleemidest. Samuti peab kontrollima regulaarselt polte ja veenduma, et need on korralikult pingutatud. Ühtlasi tasub ära õppida ka selle, kuidas asendada ketti. Seda on vaja teha tavaliselt kord aastas, et oma jalgratta eluiga pikendada.

Samuti tasub interneti keskkonnas uurida rattaosade vahetustehingute kohta, et ei peaks poest kallima hinna eest vajalikke juppe soetama. Kellelgi võib kodus vedeleda üleliigne osa, mida võib just sinul vaja minna ning see võib samuti kokkuhoid. Näiteks Facebookis saab liituda grupiga, kus kaubeldakse rataste ja erinevate varuosadega (Jalgrattad (MÜÜK/OST/VARUOSAD). Kui kahtled pakkumises, võib alati konsulteerida mõne asjatundjaga.

Ostad vähem
Inimesed, kes sõidavad jalgrattaga poodi igapäevaseid sisseosteid tegema, on täheldanud, et nad kulutavad poes vähem raha ja soetavad mõttekamat kaupa. Kuna jalgrattaga ei saa vedada kolme suurt toidukotti, siis rattaga poodi sõites ostadki peamised asjad ning hoidud kauba ostmisest, mis hiljem leiab oma teekonna võib olla prügikastis.

Ökoloogiline jalajälg
Kuna paljud inimesed on hakanud pöörama suurt täheleapnu ökoloogilisele jalajäljele ja keskkonnaprobleemidele, siis kindlasti saab regulaarse rattasõiduga kaasa aidata rohelisema mõtteviisi levikule. Teisalt ei saasta rattaga sõitmine nii palju ka keskkonda kui näiteks autosõit. Ühtlasi on selgunud, et ratta tootmiseks kulub palju vähem materjale kui uue auto tootmiseks.

7,6km ujumist, 360km ratast ja 84km jooksu = kahekordne ultra triatlon

$
0
0
Bike-ID rattaekspert Marden treenib kahekordseks ultra triatloniks. Loe tema hullust eesmärgist lä...

Asjad pole alati nii nagu nad näivad. Mult on palju küsitud: “Milleks sa seda kõike teed?” Sellele küsimusele ei ole mul mitte mingit head vastust. Tõenäoliselt on tegemist mingi puudujäägiga või võimalusega leida lihtne väljapääs. Ma võrdleks tipptasemel treenimist usuga, sest hästi lihtne on pöörduda raskustes kellegi teise poole. Tihtipeale tõstetakse oma olukorrale lahendust otsides käed taeva poole ja küsitakse: "Miks mina?" Sama on ka spordiga, sest sa saad kõike eirata ja minna lihtsalt trenni. Treeningul vaim puhkab ning sa unustad kõik jamad ja probleemid, mis sind saadavad. 
Sportlastest peetakse lugu, sest neis on mingi kummaline kergus ja tundub, et nad on meist pügala võrra kõrgemal ning paratamatult tekitab see aupaklikust. Mis on aga tegelikult kõige selle tagas? Seda teab iga sportlane ise. 


Ma proovin kirjeldada ühe tavalise harrastussportlase treeningpäeva ja seda ümbritsevat aega. Ma olen viimased neli aastad tegelenud triatloniga ja läbinud ühe täispika distantsi aastas. Seda kõike lihtsalt enda lõbuks ja selleks, et saaks mugavustsoonist välja. See aasta aga otsustasin panna kaardid sama distantsi kahekordsele etapile ehk läbida kahekordses ultratriatloni maailmameistrivõistluste etapi.  See tähendab 7.6km ujumist, 360km ratast ja 84km jooksu. Parema arusaamise huvides, jagan ühte juulikuu päeva oma treeningpäevikust.

Äratus 5:30
05:55 ratta start
Vaim on veidi väsinud ning keha  annab eilsest ujumisest tunda. Hea hakkas kusagil 25km peal, kus sain jalad käima. Päris heaks ei läinud, pulss 110 ning üldine enesetunne 2/5-st. Tegin 44km (Kodu-Keila-Kodu).


7:30 ÜKE (Üldkehaline ettevalmistus) harjutused 
30 minutit harjutusi, tunne on parem, kui ratta alguses. Sain kõik tehtud.

Olen endaga teinud kokkuleppe, et töö ei tohi kannatada minu sportlike eesmärkide saavutamisel ning kell 9:00 pean olema kontoris.  Olen seda järginud ka kõige raskematel perioodidel, kus tegelikult töö on  olnud väga hea vahend  oma mõtete mujale saamiseks. Ultratreeningud on pidev planeerimine, sest pole harvad juhused, kui näiteks hommikul 7:30  olen Haapsalus, et ennem kohtumisi saaks ujumise tehtud.

Ujumine 17:00
Ei jõua väga minna, aga vean ennast trenni. Kõige raskem on alustada, sest trennis tunnen ennast juba hästi ja ujun kerged 2.5km. Enesetunne hea, aega läks 50 minutit.

Lähen viimasele bussile, et sõita Haapsalu ja sealt hakata mööda raudteetammi Riisipere poole jooksma. Joon suure kohvi ja sees hakkab veidi keerama - ju pole organism harjunud kofeiiniga nii hilja õhtul.

Jooks 23:00 
Täiesti ebaõnnestunud, sest mingil põhjusel sees sedavõrd keeras, et joosta ei saanud. Kohe alguses oli tunne, et sellest head nahka ei tule. Keerasin metsa ja tühjendasin end esimest korda, aga olemine  ei läinud sugugi mitte paremaks. Rõve on olla. Mingi 10 minuti pärast uuesti sama asi ja endiselt tunne ei paranenud. Otsustasin katkestada. Sain toa Haapsalu kutsekasse ja magasin seal paar tundi. EI tea milles asi oli, aga vähemalt oli julgust proovida!

Järgmisel hommikul tulin esimese bussiga tagasi Tallinna ja läksin tööle. See oli minu jaoks selle ettevalmistusperioodi üks suuremaid ebaõnnestumis.

Miks ma seda kõike kirjutan? Põhjus on lihtne, sest ma olen nüüd aasta elanud, kui sportlane ja tean, mida tähendab ebaõnnestumine, aga ma veel ei tea, mis on õnnestumine. Ma olen loobunud paljust, mis on mu elu viimased kümme aastat saatnud. Seda kõike selleks, et anda tulevikule juurde minevikku.
Ma käin kinos pühapäeval kell 15, et jõuaksin õhtul õigel ajal sööma ja magama. Kui lähen kohtingule siis liigne lähedus ja suudlused on keelatud, sest see on eriti lihtne viis viirusesse nakatuda. Kui keegi pakub midagi maitsta, siis keeldun, et mitte saada pisikuid. Ma panen kaela salli ning selga jaki, et mitte külmetuda.  Sõbrad on võõrandunud, sest kes tahab pidevealt saada kutsele vastuseks: „EI- kahjuks olen trennis“. Suur osa mu sissetulekust läheb spordipoodi. Tahaks ka uusi teksaseid, aga ostan rattale uued rehvid ja nii on iga kuu, sest alati on vaja midagi välja vahetada. Pea on pidevalt täis küsimusi, millele pole vastuseid. Üritan ennast igal võimalikul moel motiveerida ja näha ainult head.  Ma ei loe tehtud trenne, vaid seda kui palju veel teha on. Aga ma ei virise ega vingu, sest ma tahan tunda õnnestumist. Mida suurem on pühendumus, seda tugevam on emotsioon, mis  sind valdab, kui oled midagi korda saatnud. Nädalavahetusel ootab mind ees seni suurim väljakutse minu elus. Leedus antakse start kahekordse ultra triatloni maailmameistrivõistlustele. Selle edukal läbimisel  liitun käputäie eestlastega, kes selle distantsi on lõpetanud. Kõige olulisem on minu jaoks aga see kogemus ja mälestus, mis jääb minuga terve mu edasise elu. Kõik sportlased peavad igapäevaselt millestki loobuma, et pakkuda emotsiooni toetajatele ja ka endale. Austagem sportlasi ja nende pühendumust.

Autor: Marden Muuk

Bike-ID kindlustusäpp muutub INZMO'ks

$
0
0
Bike-ID kindlustusäpp saab uue nime – INZMO – ning lisaks uuele brändile, hakkab rakendus sisaldama uusi põnevaid teenuseid.


19.septebril saab Bike-ID kindlustusäpp uue nime - INZMO. Lisaks uuele brändile ja rattakindlustusele hakkab mobiilirakendus pakkuma ka teisi varakindlustuse liike. Auto-, mootorratta-, jalgratta, reisi-, tehnoloogia- ja lemmiklooma kindlustused on loetud päevade pärast juba soetatavad sekunditega.  

Miks? 
Bike-ID rattakindlustuse kogemusele ja mahuka kliendiküsitluse tagasisidele tuginedes sai meile selgeks innovatsiooni loomise vajadus kindlustusmaastikul. Nagu Tinder muutis kohtingukultuuri ja Spotify muusikamaailma, siis nüüd on aeg raputada kaua aega stabiilsena püsinud kindlustusmaastiku ja muuta igapäevaste kindlustustoodete soetamine telefonis ülimalt kiireks ja kasutajasõbralikuks. 

Mis muutub? 
INZMO äpp hakkab lisaks Bike-ID rattakindlustusele pakkuma ka teisi varakindlustuse liike. Aplikatsioonis kindlustamise puhul saab olema tegu tunduvalt mugavama, kiirema ja targema lahendusega ning nutitelefon võimaldab ligipääsu kindlustusele kõikjalt ja igal ajahetkel. Tänu äpisisesele voole saab info sisestamine poliisi soetamiseks olema tunduvalt lühem, mis võimaldab kindlustuslepingute sõlmimist lausa loetud sekunditega.  Rakendusse hakkavad kokku kogunema ka kõik kasutaja sõlmitud poliisid, et aidata hädasolijat ka kõige täbaramates olukordades, INZMO'ga ei pea enam reisikindlustust välja printima ja endaga kaasas kandma, sest telefon on ju sinuga kõikjal kaasas. Samuti võib ära unustada meilipostkastist selle õige dokumendi otsimise, saamaks infot, kellele vaja helistada või kuidas edasi peaks käituma. Ootamatute olukordade vältimiseks hakkab INZMO äpis olema ka teavituste ja otsesuhtluse funktsioon, andmaks kliendile kiirelt vajalikku infot. 

Aga mis saab Bike-ID'st? 
Politsei ja Justiitsministeeriumi poolt tunnustatud Bike-ID tasuta rattaregister (www.bike-id.eu) ja turvamärgistuskomplektid jäävad endiselt rattasõpradele saadavaks, et ratta registreerimine ja turvaelemendi lisamine oleks suureks abiks varastatud ratta tuvastamisel. Rattakindlustust hakkab pakkuma INZMO mobiilirakendus. Kõik seni Bike-ID äpis sõlmitud rattakindlustuse poliisid jäävad tavapäraselt kehtima.


Lisaküsimuste korral vastame neile alati meeleldi telefoni või meili teel.

Info@bike-id.eu
+372 601 0116

Kui palju mu ratas maksab?

$
0
0
Ratta turuväärtuse hindamine võib olla paras peavalu, seda eriti siis kui tegemist pole uue rattaga...


Ratta turuväärtuse hindamine võib olla paras peavalu, seda eriti siis kui tegemist pole uue rattaga. Neid muutujaid, mis hinda mõjutavad on päris mitmeid ning mida rohkem asja süveneda seda rohkem tegureid mängu tuleb. Turuväärtuse teadmine on oluline ratta müügil, kindlustamisel ning ka selleks, et omaksid arusaamist millega sa ringi vurad.  Vaatame olulisemaid küsimusi, mis võivad tekkida ratta väärtuse määramisel.

Hind, millega ratas ostetud on
Kõik algab sellest, milline oli ratta väärtus kaupluses. See annab hea esimese indikaatori. Laias laastus on kaupluses ära tehtud see töö, kus kõik ratta maksumust mõjutavad tegurid on kokku liidetud ja saadud selle jaemüügi väärtus. Lihtsa loogikaga on paika pandud ka see, et samade komponentide ja omadustega rattad maksavad erinevates kauplusest sama suurusjärgu hinda. Meeles tuleb aga pidada seda, et võrrelda tuleb võrreldavat, mitte apelsine ja kartuleid ehk toidupoe rattad ei pruugi olla sama kvaliteediga, mida pakuvad: Sportland, Hawaii Express, Rademar,A&T Sport, jne. Nimetatud kauplustel on olemas head veebilehed, mille kaudu saab tuvastada uuema poolse ratta väärtuse ning teada selle tootja ja mudeli.

Kuidas mõjutab ratta hinda see, kui ma sellega poest välja lähen?
Jalgratastega on enamasti aga nii, et kauplusest väljudes on ratta hind kohe väiksem, kui hetk tagasi hinnasildil nähtu. Tavaliselt jääb see kukkumine kusagil 10-15% vahele.

Kuidas määrab hinda aeg?
Hinda määrab ka ratta vanus, tavaliselt kukub see esimeste aastatega järsumalt ja siis juba aeglasemalt. Põhjus on lihtsalt selles, et kaupluse hinnas on ka müümiseks vajalikud turundus- ja reklaamikulud. Näitena tooksin välja keskmise eestlase ratta, mis maksis eelmisel aastal uuena 500 eurot. Täna jääks selle turuväärtus kusagil 400 euro juurde. Sellise tulemuseni jõuame siis, kui lahutame uue ratta hinnast esmase hinnalanguse ja lisaks ka aastase amortisatsiooni, mis tavaliselt on 10-20% ehk siis 500 – (10%+10%) = 400 eurot. Järgmisel aastal on ratta väärtus 30-40% väiksem, kui algne väärtus, jne. Enamasti on algselt 500 eurot maksnud ratta väärtus viie aasta pärast kusagil 150-200 eurot aga seda juhul, kui ratas on ka oma seisukorralt veel viisakas.

Kes minda aitab ratta turuväärtuse hindamisel?
Lihtsam võimalus on minna mõnda jalgratta kauplusesse ja küsida. Siin on aga soovitus see, et minna kauplusesse, mis müüb sama tootja rattaid, sest enamasti saab just nii kiirema ja parema ülevaate.

Mul on vana ratas, mis kuulus mu vanaemale ning mille taastamine on olnud mulle väga emotsionaalne, kuidas ma selle hinna teada saan?
Sellised olukorrad on alati väga keerulised ning seda mitmel põhjusel. Esiteks peab siin arvestama seda, mis on ratta vanus ja kui unikaalne see on. Mida vanem ja ainulaadsem kaherattaline, seda kõrgema hinnaga see tavaliselt on, kuid ka siin on erandeid, sest halavati taastatud ratas võib olla väärt oluliselt vähem, kui ratas mis on taastamata. Lisaks mängib suurt rolli kas see, kui palju on kasutatud originaalseid osasid ning milline on olnud taastaja kompetents.
Oled soetamas oot ratast? Kindlusta see!
Kui täpse turuväärtuse saab leida internetist?
Lihtne vastus on, et üsna täpse, sest kui vaadata kasutatud rattaid siis keegi ei taha oma ratast müüa odavalt. Kasutades internetti on vaja kindlasti teada tootjat ja mudelit ning ka tootmise aastat, mis võib erineda sellest, millal ratas kauplusest ostetud on.

Mul on ise ehitatud ratas, kuidas on sellega lood?
Parim lahendus on see, kui liidad kõikide osade maksumused kokku ja saadud tulemus ongi turuväärtus. Aga siinkohal pead arvestama seda, et enamasti sellise ratta müümine pole lihtne, sest ostjad soovivad osta ratast, millel on garantii ning mille tootja on neile tuttav. 

Sõbra ratas maksis rohkem, kui minu oma, aga mu ratas on ilusam?

Üks peamisi asju ratta juures on selle raam ja komponendid. Raame võrreldes uuri, kas raamid on samast materjalist. Enamasti on saadaval: teras, alumiinium ja süsinikraamid. Kolmest kõige hinnalisem on süsinik, millest raami valmistamine on keerulisem, kuid annab parema sõidumugavuse ning kergema kaalu. Edasi vaata komponente, suurimad tootjad on Shimano ja SRAM, kuid ka need on omakorda jaotunud erinevateks seeriateks, näiteks kõige lihtsam sari võib maksta 90 eurot ja kõige kallim rohkem, kui 2000 eurot.

Kuidas ratas hooldatud on?
Kui jalgratas on korralikult hooldatud ning kõik osad õigeaegselt vahetud on ka hind parem. Hoolitse selle eest, et käigud ja pidurid oleks korras, lase aegaajalt kontrollida ketti ning korra nädalas kontrolli ka rehvirõhku. Sellised pisikesed nõksud aitavad kergelt hoida hinna parema ja ei lase seda vabalangemisse.

Miks on jalgratta kett alati paremal pool?

$
0
0
See on üks asi, mis lihtsalt on nii olnud ning selle küsimuse peale ei oska isegi mõelda. Kui Bike-ID meeskonnas seda küsimust arutasime, siis ei saanud enne rahu, kui vastus käes. Leidsime mitu head põhjust, miks on parem, kui rattakett on paremal. Kui Sinu rattal on kett vasakul, siis kutsume sind jagama põhjuseid, miks on vasakul olev kett parem.


See on üks asi, mis lihtsalt on nii olnud ning selle küsimuse peale ei oska isegi mõelda. Kui Bike-ID meeskonnas seda küsimust arutasime, siis ei saanud enne rahu, kui vastus käes. Leidsime mitu head põhjust, miks on parem, kui rattakett on paremal. Kui Sinu rattal on kett vasakul, siis kutsume sind jagama põhjuseid, miks on vasakul olev kett parem.

Bike-ID meeskond jõudis nuputamise, uurimistöö ja arutelu tulemusel järgmiste parempoolse rattaketi põhjusteni.

Ratsaväest ja mõõga käsitlemisest pärinev harjumus
Sõjahobuste selga roniti enamasti vasakult poolt, sest enamus rüütleid olid paremakäelised ning mõõk oli kinnitatud vasakule küljele, et seda parema käega haarata. Sellest ajaloolisest harjumusest tulenevalt istutakse jalgrattale enamasti vasakult poolt, kus tugevam parem jalg üle raami tõstetakse. Kuna kett on õline ja määrib, siis on see pandud paremale poole.

Keti võtsid esmalt kasutusele vasakpoolse liiklusega inglased
Rattaketi algusaegadel 19. sajandi teises pooles olid selle tehnoloogia arendajad ja tootjad peamiselt Inglismaalt, kus teadupärast on vasakpoolne liiklus. Kui ratast tee ääres käe kõrval lükata, siis on mõistlik kõndida rattast vasakul. Samuti on mõistlik istuda jalgrattale vasakult, et mitte seista tee peal. Seega peaks kett olema paremal, et ratast lükates ennast mitte ära määrida.

Paremal olev kett vähendab kukkumise korral kahju
Samal põhjusel on kõik mootorratta summutid paremal pool. Suur osa õnnetusi või külili kukkumisi toimub vasakule poole. Rattakett ja mootorratta summuti on paremal pool, sest statistiliselt kukutakse sellele küljele vähem. Tihedamal vasakule kukkumisel on mitu tõenäolist põhjust. Esiteks on inimeste süda vasakul ning kuna tegemist on üsna raske elundiga, siis oleme natukene tasakaalust väljas. Paremal olev rattakett aitab seda tasakaalustada. Teiseks on parempoolse liikluse korral vasakkurvi võttes parem nähtavus, mistõttu pöörame vasakule julgemalt.

Vasakpoolse keti tarbeks on raske leida rattaosade komponente
Suur osa jalgrattatootjatest toodavad ise raami ning ostavad ülejäänud vajalikud komponendid sisse. Kuna enamus jalgrattaid on parempoolse ketiga, siis on see standardiks kujunenud ning turult on saada väga vähe vasakpoolse jõuülekande süsteeme. Seetõttu on ringluses väga vähe vasakul paikneva ketiga rattaid.

Valdav enamus inimesi on paremakäelised
Hinnanguliselt on vaid 10% maailma inimestest vasakukäelised. Seega on enamus rattureid paremakäelised ning nende parem jalg on tugevam. Kui ratta kett asub paremal, siis läheb vändates vähem jõudu ülekandemehhanismist kaduma. Teiseks tassitakse ratast trepist üles seda valdavalt raami paremale õlale toetades ning kett jääb kehast eemale.

---

Mõnel juhul on siiski kasulik vasakul küljel olev kett, näiteks mõnedel BMX trikiratastel. See sõltub peaasjalikult sellest, kas sõitja eelistab mööda käsipuusid ja rambi ääri vasaku või parema poolega libistada. Teadlased on tuuletunneli katsetega jõudnud tulemusele, et trekiratastel suurendab vasakult tuleva tuule korral vasakpoolne kett aerodünaamikat. Tandemratastel on tihti kaks ketti – üks paremal ja teine vasakul.

Mõnikord on ka tavalistel ratastel vasakpoolsel ketil praktiline põhjus. Näiteks ratta ja neljajalgse sõbraga ringile minnes jookseb koer reeglina paremal, et olla liiklusest eemal. Sel juhul võib jalutusrihm keti ja hammasrataste vahele jääda ning vasakul olev kett lahendab selle mure.


Jalgrattakindlustus INZMO uues kuues

$
0
0

Kõiki Bike-ID registrisse kantud jalgrattaid saab kiiresti ja soodsalt kindlustada nii varguste kui õnnetusjuhtumite vastu INZMO nutitelefoni rakenduses. Rattahooaja avamise puhul annab INZMO kuni 16. aprillini kõikidele Sportlandist ostetud ratastele kaasa tasuta vargusekaitsega rattakindlustuse kolmeks kuuks.



Kõiki Bike-ID registrisse kantud jalgrattaid saab kiiresti ja soodsalt kindlustada nii varguste kui õnnetusjuhtumite vastu INZMO nutitelefoni rakenduses. Rattahooaja avamise puhul annab INZMO kuni 16. aprillini kõikidele Sportlandist ostetud ratastele kaasa tasuta vargusekaitsega rattakindlustuse kolmeks kuuks. 

Eelmisel hooajal tuttavaks saanud Bike-ID rattakindlustuse rakendus tegi talvega suure hüppe edasi ning pakub mugavat võimalust kõik enimlevinud kindlustusasjad nutitelefonis korda ajada. Täida enda profiil, lisa kindlustatavad asjad või inimesed ning edasi käib kindlustuse ostmine vaid mõne liigutusega.  

Bike-ID registris olev jalgratas tuuakse INZMO rakenduses kontot luues automaatselt üle ning sellele saab koheselt tellida kindlustuspakkumise. Lisaks annab INZMO Bike-ID kasutajatele kindlustuskrediiti, millega saad kindlustusmakseid veel veerandi võrra soodsamaks.

OÜ INZMO Insurance vahendatava rattakindlustuse kindlustusteenuse pakkuja on If P&C Insurance AS. Tutvu kindlustustingimustega ning vajadusel konsulteeri asjatundjaga.


Bike-ID registris täitus 10 000 ratast

$
0
0
Värskes õhus liikumine ja ümbritseva avastamine on suurepärane energiaallikas. Sellest osa saamiseks on jalgrattasõit parim viis. See ühine huvi on toonud Bike-ID kogukonda kokku juba 10 000 rattaomanikku, kes kasutavad turvakleebist ja registrit.


Värskes õhus liikumine ja ümbritseva avastamine on suurepärane energiaallikas. Sellest osa saamiseks on jalgrattasõit parim viis. See ühine huvi on toonud Bike-ID kogukonda kokku juba 10 000 rattaomanikku, kes kasutavad turvakleebist ja registrit.


Alates loomisest on Bike-ID meeskonda juhtinud selge missioon – anda jalgrattasõprade kogukonna käsutusse tehnoloogia, mis võimaldab üheskoos vähendada olukordi, kus varguse või ratta lõhkumise tõttu jääb soovitud sõit tegemata.

Lisaks Bike-ID kogukonnale on meie missiooniga kaasa tulnud palju partnereid ning oleme neile väga tänulikud. Politsei on registri abil leidnud mitme kadunud ratta omanikud. Eelmise aasta statistika põhjal saame öelda, et üle 3000 uue ratta on jõudnud registrisse tänu Sportland`i, Hawaii Express`i, Rademar`i ja teiste rattapoodide tegevusele.

Soovitame veenduda, et kauplusest saadud kleebisega rattas on ka lisatud registrisse, sest see osa tuleb teha kasutajal endal.
Verstapostini jõudmine on võit tervele rattakogukonnale
Mida rohkem on registrisse kantud turvakleebisega jalgrattad, seda suurem kasu tekib kõigile jalgrattasõpradele. Laialt tuntud märgistus annab kurikaeladele selge hoiatuse. Seda ratast varastades on tegelik omanik lihtsasti tuvastatav. Turvamärgise eemaldamise korral jäävad sellest jäljed, mis saavad eritunnuseks.

Lisaks kurikaeladele oskavad meie sõbrad ja naabrid ratast ostes pöörata tähelepanu turvamärgistusele. Keegi ei taha varastatud ratast osta ja see on oluline eesmärk. Kui varastatud ratastele ei leia ostjaid, siis ei tasu rattavargused ennast enam ära.

Unistus rattavarguste kui kuriteoliigi väljajuurimisest
Bike-ID registris olevast 10 000 jalgrattast on aja jooksul märgitud varastatuks ligi 300 ratast. Politsei hinnangul varastatakse Eestis aastas ligi 1600 ratast, kuid tegelik number võib olla kordades suurem. Rattasõprade jaoks on iga varastatud jalgratas liiga palju.

Mõned jalgrattad lähevad paratamatult kaduma, kuid tulu teenimise eesmärgil sooritatud vargused saame ja tahame välja juurida. Sina, hea Bike-ID kogukonna liige, saad aidata kaasa, kui oled sel hooajal turvamärgistuse osas tähelepanelik ning uue ratta Bike-ID registrisse lisad.

---

Politsei soovitused alanud rattahooajaks
• Kõige rohkem pannakse rattavargusi toime just trepikodadest ja koridoridest, millele järgneb tänavale, parklasse või lahtisesse hoovi jäetud rattad.
• Garaažist või keldrist rattavarguseks peab rohkem vaeva nägema ja see eeldab ka mõningast eeltööd. Suurtes elamutes on ligipääs trepikodadesse suhteliselt lihtne ja anonüümsus suur.
• Kaubanduskeskuste juures olevad jalgrattaparklad on sageli rahvarohked kohad, kus on palju liikumist ja ka anonüümsust, mis soosib võimalust varguseks.
• Ettevõtted, kes tahavad oma klientidele turvalisemat rattahoidlat pakkuda, võiks võimaldada videovalve.
• Kallihinnalist ratast tasub ka kindlustada, sest isegi, kui politsei rattavarguse avastab, ei pruugi ta ratast kätte saada – politsei tegeleb menetlusprotsessis eelkõige süü tõendamisega ning ratta tagasisaamine jääb tahaplaanile.
• Et ratta omaniku tuvastamise protsessi lihtsustada, soovitame oma ratas märgistada või eritunnustega tähistada.
• Kindlasti tuleb rattavargusest ka politseid koheselt teavitada.

https://www.politsei.ee/et/nouanded/oma-vara-kaitse/jalgrattavargused.dot


Rattaid saab nüüdsest kindlustada minutitega

$
0
0
Tänasest saavad eestlased oma jalgrattaid kindlustada mobiiliäpi vahendusel vaid kahe minutiga ...


Tänasest saavad eestlased oma jalgrattaid kindlustada mobiiliäpi vahendusel vaid kahe minutiga. Nimelt, Bike-ID poolt turule toodud lahendus toob lisaks kiirusele ka soodsad kindlustushinnad.

«Toimivast jalgrataste kindlustuslahendusest on Eestis puudust tuntud taasiseseisvumisest saadik, seega on tore, et see on lõpuks saadaval ja just sedavõrd moodsal ning mugaval kujul,» kommenteeris Eesti jalgrattakoondise peatreener ja endine maailmaklassi profirattur Jaan Kirsipuu.

Tänu innovaatilisele lahendusele tuvastatakse kaherattalise olemasolu otse mobiiltelefoni äpis. Iga kindlustatud ratas varustatakse ka Bike-ID turvakleebisega, mis aitab politseil varastatud jalgratta tuvastada, suurendades võimalust, et ratas tagastatakse selle õigele omanikule. Kui varastatud jalgratast ei leita, korvab Bike-ID kogu tekkinud kahju.

Äpis saab ise valida kindlustusperioodi ning kas soovitakse vargusevastast või koguriskikindlustus, mis katab ka võistlustel kukkumise. Nendele faktoritele lisaks mängib rolli ka ratta väärtus, mis kõik koostöös määravad kindlustuse maksumuse.

Kindlustusmakse sõltub kahest faktorist, milleks on ratta turuväärtus ja valitav pakett - vargusevastane- või koguriskikindlustus. Hind 3.25 eurot kujuneb ühe kuu hinnaks kuni 500 eurot väärtusest ratta kindlustamisel 12 kuuks ja kogumakse on sellisel juhul 39 eurot.
Jalgratta täieliku hävimise, röövimise või varguse korral on hüvitise suuruseks jalgratta turuhind vahetult enne kindlustusjuhtumi toimimist, millest on lahutatud omavastutus. Omavastutus kuni 500 eurose ratta puhul on 50 eurot, kuid kodukindlustuse poliisides jääb see tavaliselt 150-200 euro vahemikku.

Bike-ID Rattakindlustus

Bike-ID tehnoloogilise lahenduse vastu tunnevad huvi mitmeid maailma juhtivad kindlustusfirmad. «Oleme läbirääkimistes suurte nö vanakooli kindlustusfirmadega nii Suurbritannias, Saksamaal kui mujal,» rääkis ettevõtte tegevjuht Meeri Klausen. Ta lisas, et kindlustusäri on väga aeglaselt arenev ja traditsiooniline, kuid seda enam tunnetavad nad ohtu, et neile tehakse varem või hiljem sama, mida Uber on tegemas taksofirmadele.
Teiseks on jalgrattakindlustuse valdkonnas olnud probleemiks pettused - kindlustatakse rattaid, mida pole kunagi olemas olnud või mis on juba varastatud, või valetatakse ratta väärtust. Bike-ID mobiiliäpis tehakse kindlustatavast rattast viie sekundiline lühivideo, mis kinnitab ratta olemasolu ja seisundit, võimaldades seeläbi taas soodsamaid kindlustushindasid.
Eestis varastatakse justiitsiministeeriumi ohvriuuringu järgi aastas umbes 10 000 jalgratast, tagasi saadakse neist vaid 2 protsenti. Kuna suurem osa varastatud ratastest on olnud lukustatud või garaažides-panipaikades, on kindlustus ainus kindel viis end rattavarguse kahjude eest kaitsta.  

Saadaval App ja Play Store's


Maailmarändur Kadi-Riin tähtsustab turunduses partnerlust

$
0
0
Bike-ID turundusjuht Kadi-Riin Leisalu kogemustepagasisse mahub hoolimata noorest...


Bike-ID turundusjuht Kadi-Riin Leisalu kogemustepagasisse mahub hoolimata noorest east (Kadi on 26-aastane) väga palju põnevat. Mullu korraldas ta Eesti seni osalejate arvult suurima turundusürituse Tallinn Marketing Week, mille raames vahetasid teadmisi 700 osalejat 10 riigist. Kuid mis on vast põnevamgi - Kadi on tõeline ümbermaailmarändur. 20-aastaselt sõitis ta üheotsapiletiga Kanadasse, endal taskus vaid 4000 krooni. Ees ootasid 33 peadpööritavat kuud tosinas riigis ja 4 kontinendil.


Kadi, mis oli esimene asi, mida sa Kanadasse kohale jõudes tegid?

Alustuseks istusin oma 23-kilosele seljakotile ning tundsin, kuidas paanika võimust võtab, kuid paanika ei vii edasi. Selge, et 4000 Eesti krooniga kaua vastu ei pea ja mul ei olnud ei töö- ega elukohta. Kuid siis sain aru, et ainus võimalus on tegutsema hakata. Asusin teele Whistleri suusakuurortisse plaaniga seal tööd leida. Tegu on muide Põhja-Ameerika suurima suusakuurortiga, kus peeti ka Vancouveri olümpiamängude võistlusi.

Aga mingid kontaktid sul ikkagi ju olid?
Ei. Kõik hakkas hargnema kohapeal. Sain teada, et suusakuurortites pidavat tööd olema ning see info vastas laias laastus ka tõele - üllatusena tuli vaid see, milline konkurents seal valitses. Ühes kohas pidin tööintervjuule pääsemiseks 6 tundi järjekorras seisma, et paariminutilisele vestlusele pääseda. 20 kraadi oli külma. Kandidaate oli 600, tööle võeti 25. Sinna ma muide tööle ei saanudki.

Kuid lõpuks sain lausa 3 töökohta. Töötasin kohvikus ettekandjana ja sisseviskajana ning rendivillas koristajana. Muide, sellest, mis raha võib ühes sellises kuurortis liikuda, annab vast aimu villa 3500-dollariline ööpäeva rendihind. Tööle sain siis, kui mõistsin, et helistamisest-mailimisest ei piisa, vaid tuleb lihtsalt ukselt uksele ennast müümas käia. Kogu see algus oli muidugi päris raske.

Kerime aastakese edasi - kuhu sa selle ajaga jõudnud olid?
Rippusin Costa Ricas võrkkiiges ja puhkasin hommikusest surfamisest. Eks ka sealsel paradiisirannal ootasid mind omad raskused, sest võtsin nimelt nõuks surfamise ära õppida. Õnneks sain kohalikega hea kontakti ning nemad õpetasidki mind surfama.

Kuid nali naljaks, tegelikult on raske lõplikult lõõgastuda, kui pole teada, kus ja millal sind järgmine palgapäev võib oodata. Nii jõudsingi varsti Austraaliasse, kus võtsin taas töötegemise kõvasti ette. Olin ametis IT-firmas administraatorina ja õhtuti itaalia restoranis teenindajana, töötunde kogunes nädalas kuni 90.

Olin otsustanud töötada intensiivselt, et oleks võimalust ka intensiivselt puhata. Töötasin oma maailmareisi ajal vaid 14 kuud, samas kui reisisin 19 kuud - ja võtsin tegelikult Eestisse väikese stardikapitali kaasa. 4000 kroonist õnnestus lõpuks kasvatada lisaks super kogemusele ka väike rahapuu.

Miks sa Eestisse tagasi tulid?
Kui maailmarändamine tundub alguses väga seksikas ja põnev, siis lõpuks tekib sellesse teatud rutiin ja igavus ning arusaamine, et rand on igal pool rand. Maailmaränduri elu on vahelduseks tore, kuid see sobib ikkagi vaid teatud etapiks, sammuks millegi järgmise poole.

Mis riikides sa lõpuks ära käisid?
Kõik ei pruugi kohe meelde tulla, aga proovime: Kanada, USA, Nicaragua, Costa Rica, Panama, Brasiilia, Uus-Meremaa, Austraalia, Indoneesia, Tai, Kambodža, Laos, Myanmar ja Sri-Lanka.

Lõpuks korraks tagasi ka tööradadele. Milles seisneb sinu turundustöö isikupära?
Raske öeldagi… Eks muidugi peab ettevõtte turundus olema hästi tasakaalus ja turundusjuht ei saa olla väga kallutatud mingi oma stiili või lemmikmeetodite poole. Kuid üht siiski - pööran väga palju tähelepanu partnerlustele. Eriti just alustava ettevõtte maine saab olla nii hea kui on ta partnerite maine. Kui vaatame Bike-ID tegevust, siis näeme, et meid soovitavad oma klientidele kõik kõige mainekamad jalgrattaäri tegijad: Hawaii Express, Sportland ja Rademar. Proovime mõistagi olla neile ka omalt poolt huvitav ja lisandväärtust andev partner.

7 sammu nutika rattalukustamiseni              

$
0
0
Ainus absoluutne kaitse jalgrattavarguse vastu on kindlustus, sest kui vargal on piisavalt...



Ainus absoluutne kaitse jalgrattavarguse vastu on kindlustus, sest kui vargal on piisavalt aega toimetada, saab ta lõpuks jagu igast lukust. Sellest hoolimata on hea lukk siiski tõsine kaitse varguse vastu. Öeldakse, et karu eest põgenedes ei pea olema kiirem kui karu, piisab vaid sellest, kui oled sõbrast kiirem. Nii on ka ratta lukustamisega – pead oma ratta tegema vargale vähem atraktiivseks kui kõrvalseisev ratas. Kuid selleks, et heast lukust abi oleks, tuleb seda ka õigesti kasutada.


1 - Lukusta ratas läbi raami ja tagaratta

Levinud viis luku purustamiseks on kasutada kangi, millega jõu võla abil lukk lahti keerutada. Kui lukk läbib lisaks raamile ka tagajooksu, kahjustab selline lukulõhkumine jalgratast nii palju, et vargal on mõistlikum valida mõni muu ratas. Eriliselt tasub vältida ratta lukustamist ainult läbi ülemise raamitoru – varas võib võtta kogu jalgratta ning seda keerutades kasutada raamitoru ennast kangina.
Kui enamasti lukustatakse ratas läbi tagajooksu ja tagumise raamitoru, siis veel kavalam on panna lukk läbi tagumise kolmnurkraami ning tagajooksu kodarate. Sel moel lõhub iga kangutamine kohe ratta peenemaid raamitorusid, tehes ratta vargale väärtusetuks.

2 - Vali kindel objekt
Veendu, et objekt, mille külge lukustad, oleks kindel. Näiteks mõningaid metallist, tugevana näivaid teepiirdeid saab kerge vaevaga osadeks lahti võtta, et ratas koos lukuga kaasa võtta. Pingijalg on võimalik üles kergitada ning mõni käsipuu võib seinast kergesti irduda. Jälgida tuleb ka seda, et ratast poleks võimalik tõsta üle posti. Ratas on ainult nii kindlalt lukus kui objekt, mille küljes ta on.


3 - Lukusta ratas varga jaoks ebamugavasse paika
Kujutle end vargaks. Kas sulle meeldiks kangutada tangidega rattalukku politseijaoskonna akna taga või ülikooli valvurikioski kõrval? Eelista käidavaid paiku või selliseid, mis on turvameeste või politsei pilgu all. Hea võimalus on ka see, et ratas lukustatakse sinna, kuhu on pargitud ka teisi rattaid. Muide - kogemus näitab, et valvekaamerad vargaid ei kohuta, sest kapuutsi või mütsiga nägu varjates on oht kaamerapildi tõttu vahele jääda nullilähedane.

4 - Väldi lõtku

Mida rohkem on ruumi ratta ja luku vahel, seda lihtsam on vargal luku vahele kang või kasvõi mõni jämedam pruss ajada ning lukk jõu õla abil lahti keerutada või murda. See kehtib kõikide lukutüüpide kohta. Kui kasutad kett- või lülilukku, keera see nii tihedalt ümber raami kui võimalik. Kui kasutad pidevalt ühes kohas U-lukku, siis vali sobiva suurusega lukk.

5 - Kaitse ka detaile
Esijooksu kaitsmiseks eemalda see ning lukusta koos raami ja tagarattaga. Üks võimalus on eelistada sadula ja rataste kinnitamiseks kiirkinnitus poltide asemel vigurpeaga polte. Selleks ei pea varas olema eriline jalgrattaentusiast, et mõni Brooks'i sadul või süsinikjooksud tee peal kaasa haarata.

6 - Ära jäta lukku järelvalveta
Kuna hea lukk on päris raske ning inimesed lukustavad ratast sageli vaid ühes paigas (näiteks tööl või koolis), jäetakse lukk sageli sinna maha. See annab vargale võimaluse lukk näiteks ketaslõikuriga peaaegu läbi lõigata, et see hiljem juba kerge vaevaga katki teha. Eraldi vedeleva luku saagimine ei ole varga jaoks vahelejäämisrisk. Eriti hästi töötab see trikk riide või plastiga ümbritsetud kett- või trosslukkude puhul.

7 - Paigalda panipaika ankur
Kui talupojamõistuse kohaselt kardetakse rattavargust sõidukit avalikku kohta lukustades, siis tegelikult läheb ootamatult palju rattaid kaotsi panipaikadest ja garaažidest. Sellises paigas pole sageli ka pealtnägijaid karta ning vargal on rohkem aega ratta kallal toimetada. Seetõttu lukusta ratas hoolikalt ka panipaigas ning kui seal pole hästikinnitatud objekti, paigalda korralik seina- või põranda-ankur.

Autor: Marden Muuk

Ülemiste Sportlandi jäätiseüllatus

$
0
0
Sportlandi Ülemiste kaupluses jagatud turvakleebiste kaudu tuli Bike-ID jalgrattaregistrisse...


Marden Muuk viis eduka poe meeskonnale kastitäie jäätist
Sportlandi Ülemiste kaupluses jagatud turvakleebiste kaudu tuli Bike-ID jalgrattaregistrisse eelmisel nädalal 51 uut ratast, mis teeb sellest poest eelmise nädala edukaima jalgrattaregistreerija.
Pildil: Bike-ID rattaekspert Marden Muuk viis eduka poe töötajatele kastitäie jäätist 

Kleebistega varustavad jalgrattaid 53 poodi üle Eesti, sh kõik suuremad jalgrattapoodide ketid Sportland, Hawaii Express ja Rademar. Jalgrataste turvakleebistega varustamine ja registrisse kandmine on üks konkreetne ja praktiline asi, mida kõik Eesti jalgrattasõbrad saavad teha rattavarguste probleemiga võitlemiseks.

Kuidas toimida, kui langesid rattavarguse ohvriks?

$
0
0
Kui ratas kord juba varastatud on, siis šansid seda tagasi saada on väga väiksed - leitakse...


Kui ratas kord juba varastatud on, siis šansid seda tagasi saada on väga väiksed - leitakse vaid 2 ratast 100-st. Siiski saab üht-teist teha, et seda tõenäosust suurendada või vähemalt varga elu ebamugavamaks ja riskantsemaks muuta.

Ratas tuleb registris varastatuks märkida

Ärandatud kaherattaline tuleb Bike-ID äpis või rattaregistris www.bike-id.eu
märgistada staatusega „Varastatud“. Mida kiiremini seda teha, seda parem, sest vargad müüvad rattad sageli väga kiiresti edasi - mõnikord juba poole tunni jooksul.

Tee politseisse avaldus

Mine politseisse ja kirjuta avaldus - või mis veel parem - tee avaldus internetis (link). Politseinikud leiavad rattaid üles küll, ning mõnikord terve hulga korraga . Kui sinu ratta osas on tehtud avaldus ja/või oled selle registrisse kandnud, saab politsei selle sulle tagastada.

Igamehe häkkeritrikk

Google Alerts teenus lubab sisestada otsingufraasi (nt Müüa Merida Big Nine), mille uutest otsinguvastetest hakatakse sulle märguandmeid saatma. Niisiis saad nutikalt koostatud otsingufraadi puhul kohe teate, kui varas su ratta kuulutusteportaali või foorumisse müüki paneb.

Jaga sotsmeedias

Kui ka mõni su sõber su postitust jagab, võib vargusekuulutust näha Facebook'is tuhandeid või lausa kümneid tuhandeid inimesi. Kui kuulutus sisaldab ka korralikku pilti ning loetleb ratta tunnused, võib ratas kellelegi kergelt silma jääda.

Autor: Marden Muuk

Maastikurattabuum on läbi

$
0
0
Bike-ID rattaregistri statistika järgi on eestlased hakanud eelistama maastikuratastele linnarattaid...


Bike-ID rattaregistri statistika järgi on eestlased hakanud eelistama maastikuratastele
linnarattaid. Rattatootjatest on populaarseim Scott, millele järgnevad Classic ja Merida.
Pildil: Eesti popim linnaratas Classic Deluxe

“Kui veel viis aastat tagasi osteti Eestis enim maastikurattaid, siis nüüd eelistatakse rohkem
linnarattaid,” kommenteeris Bike-ID rattaekspert Marden Muuk. “Täpsemini on paika loksunud
see, kus rattaga sõidetakse. Täna me ei näe enam seda, et kallid maastikurattad vuravad
linnas, vaid neid kasutatakse otstarbe kohaselt metsas, kus on nende õige koht. Lisaks on
mõistetud seda, et parim liikumise viis linnas on omada linnaratast.” Populaarseimaks
linnarattaks on registri andmeil Classic Deluxe. 

54% registreeritud sõidukitest on linnarattad, maastikurattad järgnevad 29%-ga ning maanteerattaid on 12%. Elektrirattad on Eestis aga jätkuvalt üsna vähelevinud vaid
üks sajast kaherattalisest saab elektrimootorilt tuge.

Rattatootjate lõikes valitseb edetabelit Scott iga neljas ratas kannab just seda firmamärki.
Kogu edetabel on järgmine:
1. Scott
2. Classic
3. Merida
4. Trek
5. Bottecchia
6. GT
7. Cube
8. Author
9. Schwinn
10. Fuji
Eesti populaarseim jalgrattamudel on samuti Scotti toodang maastikuratas
Scott Aspect, mille kasutajad on Muugi sõnutsi peamiselt noored, seda tänu ratta töökindlusele ning soodsale hinnale.

Eesti iPhone'i-omanikud eelistavad Androidi-kasutajatega võrreldes tunduvalt kallimaid jalgrattaid

$
0
0
Jalgratastele kindlustusteenust pakkuva Bike-ID rattaregistri koostatud statistika kohaselt on...  


Jalgratastele kindlustusteenust pakkuva Bike-ID rattaregistri koostatud statistika kohaselt on Eesti iPhone’i-kasutajate jalgrattad 30 protsenti kallimad kui Androidi-kasutajate omad.

"Bike-ID rattaregistris on registreeritud tänase seisuga  ligi  5000 jalgratast," rääkis ettevõtte turundusjuht Kadi-Riin Leisalu. "iPhone’i-omaniku ratas maksab keskmiselt 719 eurot. Androidi-omaniku ratas maksab registri kohaselt keskmiselt 552 eurot."
Keskmine Eestis müüdud jalgratta hind jääb 400 euro kanti. Kõige kallim ratas registris on täna võistlus-maanteeratas Argon 18 E-118 hinnaga 7500 eurot. Jalgrattaid saab registreerida aadressil www.bike-id.eu või Bike-ID mobiilirakenduse kaudu.
Allikas: http://geenius.ee/uudis/eesti-iphonei-omanikud-eelistavad-androidi-kasutajatega-vorreldes-tunduvalt-kallimaid


Võidusõidurajalt startupimaailma

$
0
0
Bike-ID tehnoloogiajuhi Risto Klauseni jaoks ei ole startupimaailma kiire ja pingeline elu...


Bike-ID tehnoloogiajuhi Risto Klauseni jaoks ei ole startupimaailma kiire ja pingeline elu midagi uut, sest selja taga on karjäär elukutselise motoringraja-sõitjana.

Risto, millal sa tsiklispordiga algust tegid?
12-aastasena, 1994. aastal sain esimese krossimootorratta ning järgmisel aastal jõudsin ka esimestele võistlustele. Aga ausalt öeldes kross ei meeldinud mulle absoluutselt ning mõni aasta hiljem kolisin asfaldi peale üle. Esimene ratas oli 125-kuubikuline Aprilia ja võistlesin Eesti meistrivõistlustel.

Ja su karjääri kõrgpunkt?
Olin korduvalt Eesti ja Balti meister nii Superbike kui Supersport 600 klassides… kuid põnevaimad olid muidugi profisõitjana veedetud aastad. Töötasin Venemaa mototiimis, mis kuulus Yamaha ja Mercedese maaletoojale. Sama firma oma on muide ka maailma suurim Mercedese esindus - Venemaa mastaabid on muidugi tohutud.
Parimaks tulemuseks sai Venemaa meistrivõistluste 2. koht. Esimesest kohast jäi muide puudu vaid pool ringi. Toona ei kasutatud võistlusmootorratastel generaatorit ja sõideti aku pealt. Mehhaanik unustas aga aku laadimata ning nii jäi mu tsikkel viimasel etapil esikohal sõites lihtsalt seisma. Spordis, nii nagu ka äris, on lisaks heale ettevalmistusele vaja ka õnne ja head meeskonda.

Tsiklisõit on vist jube ohtlik?
Ringrajal mitte nii väga. Korralikel radadel võistlemine on kindlasti ohutum kui liikluses sõitmine. Ma pole 15 võistlusaastaga isegi mitte ühtegi luud murdnud. Muide, huvitav fakt, mida keegi enamasti ei usu - mul pole isegi mootorratta juhilube. Tänaval olen vast umbes 200 meetrit sõitnud.

Kas võidusõidukogemus on ka tööl kaasas?
Jah, kindlasti. Võidusõidus on oluline kriitilistes olukordades mitte pead kaotada. Motosport nagu ka innovatsiooniäri seisneb piiride kompamises ja avastamises. Edukas on see, kes oskab olla piirile väga lähedal - ent jääda siiski õigele poole piiri. Teisalt nagu võidusõidus, on ka ärimaailmas kõik võitjad alati ka korralikult kukkunud.

Kuidas valida jalgrattalukku?

$
0
0
Jalgrattalukkude hinnad ning sellega seotult ka turvatase ja kasutusmugavus kõiguvad ...


Jalgrattalukkude hinnad ning sellega seotult ka turvatase ja kasutusmugavus kõiguvad seinast seina. Eesti rattapoodidest võib leida sadu erinevaid rattalukke alates 1 eurost kuni 110 euroni, kuid kindlasti on rattaluku eest välja käidav summa võrdelises seoses saadava luku kvaliteediga. Järgnevalt annamegi ülevaate, kuidas endale sellest suurest valikust just sobiv hankida.
Ainult heast lukust, muide, ei piisa - seda tuleb osata ka õigesti kasutada. Selle kohta loe lähemalt SIIN.

Rattalukku valides tuleks küsida endalt esmalt järgmist:
   1. Kus ma selle lukuga ratast hoian?  Eristada saab kõrge ja madala turvariskiga kohti, kusjuures  esimeste hulka võib kuuluda nt kinoesine, teiste hulka aga kontori fuajee. Muide, üllatavalt on    hoiupaigad nagu kelder või garaaž väga kõrge riskiga paigad, kust varastatakse kokku lausa 65% ratastest. Kuna sellistes paikades on vargal aega rahus pikemalt tegutseda, peab hoiupaigas kasutama tugevamat lukku.
   2. Kui kallis on kaitstav ratas? Kallist ratast on mõistlik kaitsta kalli ja vinge lukuga, odavam on vargale vähem huvitav ning võib leppida lihtsama lukuga. Rusikareegel on, et rattalukk võiks maksta 10% ratta hinnast. Kui su ratas maksab 5000 eurot ja sa ei leia 500-eurost lukku, võib see tähendada, et parem oleks ratast oma silma alt mitte ära lasta.

   3. Kuidas ma lukku kaasas kannan? Rasked kettlukud on sageli väga turvalised, ent kaasas kanda on neid igapäevaselt väga ebamugav. Nii sobivad nad näiteks koos seina-ankruga panipaika või garaaži. Liiklejale võivad optimaalseimad olla liigendlukud või raamikinnitusega U-lukud.


Selle järgi saab juba valida luku, mis on sobivat tüüpi, piisava turvaklassiga ning optimaalse hinnaga. Muide, lukud võiks olla ka lasteratastel. Esiteks varastatakse neid meelsasti ning teiseks kujuneb lapses niimoodi hoolikus ja teadlikkus vargusohust.

Lukkude tüübid

Igal lukutüübil on omad eelised ja puudused, kuid reastasime lukud oma eelistuse järgi, alustades lemmikust, pidades silmas korraliku kaherattalisega linnas liikleva ratturi vajadusi.
ABUS Bordo Granit X-Plus 6500/85 109,90 €, saadaval Hawaii Expressis

1. Lülilukk
Lülilukud ehk liigendlukud on käepärased ja mugavad ning nende hulgas leidub väga turvalisi mudeleid. Samas on head lülilukud lukkude seas ka kalleimate hulgas. Hea lülilukk sobib igapäevasele liiklejale korraliku jalgratta turvamiseks.

Bike-ID soovitab: ABUS Bordo Granit X-Plus 6500/85, mis on maksimaalse turvaklassiga kompaktne ja kvaliteetne lukk.
Saadaval:  Hawaii Expressis, 109,90 €

Knog Strongman, saadaval Hawaii Expressis, 45,00 €
2. U-lukk
U-luku suureks plussiks on tema tugevus ning sedvõrd kõrge vastupanuvõime kohta soodne hind. Lukku valides jälgi, et seda oleks võimalik kinnitada raamile, mis lihtsustab selle kaasaskandmist. U-luku puuduseks on, et paljude objektide külge sellega lukustada ei saa.

Bike-ID soovitab: Knog Strongman, mis on kerge, väike ja ilus lukk ja kindlasti üks turvalisemaid omas hinnaklassis.
Saadaval: Hawaii Expressis, 45,00 €


3. Kettlukk
Jämeda ja tugeva kettluku läbisaagimine või muul moel lõhkumine on väga raske, ebamugav, lärmakas ja aeganõudev.  Kettlukke on kahte sorti -
Abus City Chain X Plus 1060,  saadaval Wiggle, 107.48 €
1) Sisse integreeritud lukutüübiga, kus kogu lukk on ühes osas. Suureks eeliseks on kasutusmugavus lukustamisel, sobib kasutamiseks erinevates kohtades ning saab kinnitada raami koos jooksudega.
2) Teise võimalusena on lukk koos eraldi tabaga. Selle lahenduse plussiks on see, et luku pikkust saab kergesti muuta, tänu millele saab ratta posti külge kinnitada väga tihedalt.
Üldiselt on aga sedatüüpi lukud kaasaskandmiseks kõige ebamugavamad, sest enamasti neil puudub raami kinnitus või spetsiaalne hoidja.

Bike-ID soovitab: Abus City Chain X Plus 1060, mis on üks kõige tugevamaid jalgratta kettlukke maailmas, sarnase tugevusega konkurentidest samas palju kergem. Maksimaalse võimaliku turvaklassiga.
Saadaval: Wiggle, 107.48 €
4. Trosslukk
Trosslukud on enamasti kerged ning mugavad kaasas kanda, nt saab neid keerata ümber sadulaposti või raami. Kahjuks tuleb möönda, et enamus trosslukkudest alistuvad vargale esimeste sekunditega ning sobivad ehk vaid kiivri lukustamiseks või väheatraktiivse ratta kaitsmiseks impulssvarguse vastu.

Bike-ID soovitab trosslukku kasutada ainult kohtades, kus on tihe liiklus ning üldine suur turva tase, näiteks rattaparklad..


Turvaklass
Levinuim lukkude turvaklass, millele Euroopas viidatakse, on Suurbritannias üllitatav “Sold Secure”. Tegemist on lukuekspertide ühingu reitinguga, mille järgi lukkudele antakse hindeks pronks, hõbe või kuld (bronze, silver, gold). Nii mõnegi korraliku luku juures on see reiting ka kirjas.
Lisaks on lukutootjatel ka oma turvareitingud, mida saab samuti päris hästi uskuda. Sellega paneb lukutootja oma lukud turvalisuse järgi edetabelisse. Hea süsteem on näiteks tuntud lukutootjal Abus’el, mis annab oma lukkudele hinde 1st kuni 15 punktini. Abus’e süsteemiga saab tutvuda SIIN

Kokkuvõtteks
Öeldakse, et lukk peab looma, mitte inimest, ning see kehtib ka jalgrattalukkude puhul. Kehva ja hea rattaluku vahe on selles, et esimesest saab varas paari sekundiga ja lihtsate tangidega jagu, teise kallal peab möllama mitu minutit ning võtma appi ketaslõikuri. Niisiis on kindlustus jätkuvalt ainus täiesti kindel kaitse varguse vastu.
Kuid mõistagi on lukkudest kasu. Esiteks ei pea lukk olema maailma tugevaim - ta peab olema vaid tugevam kui kõrvalseisva sama ägeda jalgratta lukk. Teiseks kui jätad ratta veerandiks tunniks poe ukse taha, lukustatuna 15 turvaklassiga liigendlukuga, siis ei hakka varas vast päise päeva ajal ketaslõikuriga käsipuud pooleks lõikama. Kuigi mine tea :)

Autor: Marden Muuk

Kuidas osta jalgrattakiivrit?

$
0
0
Kiiver on Eestis kohustuslik kõigile alla 16-aastastele ratturitele, kuid ka aina rohkem täiskasvanud ...


Kiiver on Eestis kohustuslik kõigile alla 16-aastastele ratturitele, kuid ka aina rohkem täiskasvanud eelistavad kanda seda nn “odavaimat elukindlustust”. Kiivri kandmise kohustus ei ole mõeldud välja sinu soengu rikkumiseks vaid selleks, et kaitsta sinu elu. Samas peab arvestama, et kasu on vaid kiivrist, mis istub õigesti pähe, vastab kasutusviisile ning on piisavalt mugav, et see ka iga sõidu ajal peas oleks.

Pildil: "No sh*t, Sherlock!" - €79,90 eest saab Hawaii Expressist soetada stiilikiivri, millega kulged nagu kuulus Briti detektiiv.

Kiivritüübid


Kiivreid on erinevat tüüpi, neid saab eristada nii stiili, mugavuse, värvi, turvalisuse, kaalu, otstarbe ja muu põhjal. Esimese asjana tuleks aga vaadata seda, kes selle kiivriga sõitma hakkab. Näiteks ei tohi täiskasvanud sõita lastele mõeldud kiivriga, sest kiivri ehitus ja konstruktsioon ei ole mõeldud tagama turvalisust täiskasvanule. Vastupidisel juhul aga ei saa kiiver lapsele nii hästi pähe sobida kui peaks ning tekivad teised ohud. Õige kiiver õigele eale!

Vaadata tuleb ka stiili, näiteks ei ole hea mõte klassikalise jalgrattakiivriga minna sõitma trikiparki või hüpperambile, sest õigel „trikikiivril“ on kaitse ka külgedel, mis aitab hoiduda vigastustest, mis on tingitud äärtest ning nurkadest.

Kui kiiver on aga tõsises sportlikus kasutuses, tuleks valida võimalikult efektiivse jahutusega, paljude ventilatsiooniavadega variant, et ei tekiks ülekuumenemist. Võistluskiivrite juures on olulisem ka kaal ning mõningatel on sees tekstiili asemel silikoonribad, mis hoiavad kiivri paremini paigal. Eriti maastikusõidu- ja matkakiivrite puhul tasub eelistada selliseid, millel on ventilatsiooniavades putukate ja sodi eest kaitseks (metall-) võrk.


Stiil-stiil-stiil!


Jalgrattasõit peab fun olema ning linnasõidus on paljude jaoks oluline ka stiil. Kiivritootjad saavad sellest väga hästi aru ning nende valikus on näiteks kübara- või mütsitaolisi tooteid või siis auto airbag’i ja salli ristsugutisest isend, mis on sõidu ajal kaelas ning avaneb vaid kukkumise korral.


Osta kiiver pea järgi, mitte pea kiivri järgi


Õigesti peas istuv kiiver ei liigu, kui kallutad pead ette. See peab olema peas kindlalt, kuid samas ei tohi see mingil juhul suruda või ebamugavust tekitada - kui juba poes proovides on veidi ebamugav, siis peale mõnetunnist sõitu heitled juba peavaluga.

Hea kiiver on selline, kus nina ja kiivri vahele jääb ruumi umbes kahe sõrme jagu. Eriti oluline on see, et lastele ei ostetaks liiga suurt kiivrit - sellisest pole õnnetuse puhul erilist kasu. Kiivrit ei saa osta arvestades kasvuruumi; see peab oleme kohe paras.


Kindlalt pähe!


Ka paraja kiivri puhul tasub võtta veidi aega, et see korralikult reguleerida. Lisaks kiivri lõuarihma pikkusele saab reguleerida ka rihma V-kujulisi ühendusi kiivri kerega - need tuleb timmida selliselt, et kõrvadel on mugav ning samas oleks kiiver õiges asendis ja ei kiiguks kergelt ette-taha. Kinnitusklamber võiks olla veidi külje peal, et seda oleks mugavam avada.

Enamustel kiivritel on kuklas pingutusmehhanism, millega saab kiivri peale pähepanekut tihedalt ümber pea keerata. Pikajuukselised ei tohiks kanda kiivri all krunni vaid hoidma juukseid hobusesabas, kiivri alt väljas.


Kokkuvõte


Viis asja mida jälgida:

  1. Otsusta, kus kiivrit kasutad - kas sõidad pigem maanteel, metsas või linnas.
  2. Proovi erinevaid kiivreid ning vali mugavaim ja kõige kindlamalt peas istuv.
  3. Uuri, millised võimalused on kiivri reguleerimiseks, ja kas saad muuta kinnitusrihmade asendit.
  4. Vaata värvi ja disaini, sest sellest saab midagi, mida hakkad kasutama päevast- päeva ja see peab tekitama sinus õige tunde.
  5. Kinnita kiiver ja naudi turvalist kulgemist. 
Autor: Marden Muuk

Kire tee rattaeksperdini

$
0
0
Sa ei pea olema hea, et uue asjaga algust teha. Tahtmisest ja kirest teinekord piisab, et muuta ...


Sa ei pea olema hea, et uue asjaga algust teha. Teinekord piisab vaid tahtmisest ja kirest, et muuta inimese elus paljut. Bike-ID rattaekspert Marden Muuk räägib lähemalt oma tõelisest kirest - jalgratastest.

Marden, sa oled oled tõeline jalgrattaekspert ja triatlonist. Räägi, kuidas sa selleni jõudsid?

Triatloni ja rattaga olen tõsisemalt seotud olnud viimased 6 aastat. Kõik sai alguse huvist triatloni vastu ja sealt juba arenes kirg edasi jalgrataste vastu. Kindlaks sooviks sai ühendada töö ja hobi ning see õnnestus mul läbi Hawaii Expressi tööle mineku, kus kolleegid mind veelgi rohkem spordiga tegelema inspireerisid. Kogu elu muutuski nö spordi ja fun’i keskseks.
Minu jaoks on väga oluline, et inimene, kes müüb jalgrattaid on süsteemis sees ja tunneb rattamaailma ka poest väljaspool. Just  see pani mind veel enam pingutama ka triatlonidel. Aasta aastalt on muutunud aga nii palju, et üha suuremaid väljakutseid otsin ka spordist. Kui alustasin lühikestest vahemaadest, siis nüüdseks olen jõudnud raudmehe distantsideni, mis on omamoodi puhastav ja vabastav kogemus ning aitab hoida pildi ja fookuse selge.

Mis muutusi oled sa täheldanud Eesti jalgrattamaastikul viimastel aastatel?

Põhiline on see, et inimesed omavad täna juba mitut ratast, näiteks sport- ja linnaratast. See on kindlasti üks suuremaid muutusi. Rattaid müüakse üha rohkem ning seetõttu ei ole ka harv juhus kui inimesel kodus isegi 5 ratast.

Mida sa ootad sellelt hooajalt?

Esiteks üldisemas plaanis ootan, et inimesed sõidaks rohkem jalgratastega ja seda nii võistlustel kui ka igapäevaselt. Kindlasti ei tasuks selle juures unustada naeratamist. Rattaga sõitmine on midagi sellist, mis peaks kõigi näod särama panema.
Teiseks tooksin välja isiklikud eesmärgid. Augustis  kavatsen läbida kahekordse täispika triatloni ehk mis koosneb 7,6 km ujumisest, 360 km rattasõidus ja 84 km jooksust . Selle nimel teen ma praegu nädalas 13-18 tundi trenni ja ajaliseks eesmärgiks olen püstitanud jääda vahemikku 25-30h.

Mida oled spordi ja rattamüügi sidumisega enim õppinud?

Sport ja müük õpetavad kõige rohkem kannatlikkust ja vastupidavust. Nii spordis kui ka müügis pead olema kannatlik, vastupidav, ettenägelik jpm. Pead nägema ohte ja võimalusi. Müük ja sport on oma olemuselt väga tihedalt seotud.

Milline on su unistuste jalgratas?

See muutub pea iga paari päeva või nädala tagant. Ühelt poolt kindlasti meeldivad Itaalia käsitöörattad. Teisalt tõstavad pulssi tänapäeva vinged leiutised ehk mu unistuste sportratas peaks olema nö nutiratas, millel on kõik andurid sisse ehitatud. Koju jõudmise hetkeks täidab selline ratas sinu keskmist kiirust, pedaalimissagedust, võimsust, distantsi ja meelelolu analüüsides automaatselt ära treeningpäeviku.

Mille järgi hindad jalgratast?

Jalgratast ja selle väärtust saab hinnata tegelikult ainult ühe asja järgi- kuidas teda hoitud on. Võib olla ilus ja kallis ratas, aga kui teda ei ole hästi hoitud, siis ta kaotab kogu oma väärtuse. Hästi hoitud ja hooldatud sõjaaegne ratast võib olla palju hinnalisem kui vussi keeratud kallis 5000€ maastikupill.

Mis on kõige ulmelisem idee, mis sulle pähe tuleb ja rattakultuuri parandaks?

Eks igasugused ratta teed, mis ongi mõeldud ainult rattaga sõitmiseks ehk jalgrattakiirteed võiksid ka Eestis olemas olla. Ja miks ei võiks erinevad rattateed ühendada linnasid?
Viewing all 97 articles
Browse latest View live