Quantcast
Channel: Esileht
Viewing all 97 articles
Browse latest View live

7 asja, mida iga rattur vajab

$
0
0
Iga liikleja soovib jõuda puntist A punkti B võimalikult kiirelt, mugavalt ning õnnelikult...


Iga liikleja soovib jõuda puntist A punkti B võimalikult kiirelt, mugavalt ning õnnelikult. See õnnelikult osa käib eriti ratturite kohta, sest linnaliikluses on meie puhul kindlasti tegemist nõrgema poolega. Peame hoidma end nii jalakäijate, kui ka mootorsõidukite eesti. Me ei saa endale lubada ühtegi kaheti mõistetavat manöövrit ega valesti valitud varustust, mõelda tuleb kõigele - alates riietusest kuni rattapumbani. Mis on need 7 asja, mis igal ratturil kindlasti oelmas peab olema?

Ass Saver - Ideaalne vahend, mis kaitseb pori eest! Saadaval Hawaii Expressis,.
1.     Ass Saver - Kui su rattal puuduvad porilauad, aga soovid ennast kaitsta märjalt asfaldilt pritsiva sopa eest siis just see õhukesest plastmassist volditav kaitse on selleks parim vahend. Tegemist on Rootsist pärit tootega, mis on maailma vallutanud oma lihtsa ja geniaalse lahendusega. Enim saavad kindlasti Ass Saver’ist kasu kõik jalgratturid, kes meie kliimas aegajalt väikest vihmasabinat „naudivad“. See on hinnatud abivahend nii sportlastele, kui ka linnas sõitjatele. Samuti soovitame selle rattasõbra kingiideena kõrva taha panna, sest hinnad algavad vaid 8 eurost. 
Mini rattapump, mis mahub isegi taskusse! Saadaval Hawaii Expressis.

2.     Rattapump - Valikus on nii põrandapumbad, mis kindlasti kuuluvad igal maanteeratta omaniku varustusse, kui ka pisikesed kaasakantavad pumbad, mis mahuvad taskusse või raamile. Pumba vajalikkusest saab tõeliselt aru alles siis, kui see esimest korda peaks kasutust leidma.  Linnarattur peaks eelistama väikest ning lihtsat pumpa, mida on kerge kaasas kanda ja mille käsitlemine üleliia keeruline ei ole. Soovitame võimalikult kergeid ja efektiivset lahendust. 


3.     Tagavara sisekumm - Pumbaga käib käsikäes varu sisekumm. Sisekummi ostmisel pead kindlasti teadma ratta rehvimõõtu - enamasti on linnaratastel kasutusel mõõt 28“ mis tähistab jooksu diameetrit. Saadaval on ka erinevas laiuses sisekummid, nii et nende valikul kontrolli hoolega järgi, mis on rehvile märgistatud, sest mõõte ja suurusi on palju. Varu sisekummide hinnad jäävad 6€ suurusjärku. Kui aega ja tahtmist rohkem soeta ka kummiparanduslapid, nendega on küll omajagu tööd aga parandamine tekitab hea nostalgilise tunde.

Sadulakott mahutab mugavalt kõik vajalikud lisad.
4.     Sadulakott - Kõik lisad  peab aga kuhugile mahutama ning selleks parim lahendus on sadulakott. Sadulakotti on hea valida, kui tead, mis sinna sisse läheb. Ühes korralikus sadulakotis peaks leiduma: sisekumm, kummieeblid ning muu, mida sa eluks vajalikuks pead. Ära unusta neid korralikult pakkida ning sisekumm mähi kindlasti kilesse, sest muidu võib vahetamisel tekkida ebameeldiv üllatus, kui liiv või pori on kummi puruks hõõrunud.

Mugav ja lihtne USB-ga laetav rattatuli.

5.     Rattatuled -
Valida soovitame nende hulgast, mis on taaslaetavad. Kõige mugavam ja lihtsam lahendus tänapäeva mõistes on läbi USB kaabli. Õhtul peale tööd koju, lamp arvuti külge ja mõne tunniga aku täis. Valides mõtle ka sellele, et kas sõidad pigem linnas või metsas, sest looduses liikudes oleks vajalik suurema valgustugevusega rattatuld.
 

Väga hea helendavusega sportlik helkurjakk.



6.     Helkurvest -
Helkurvesti teine nimi on helkurjakk, kuid mõlemad aitavad kindlustada seda, et rattur õhtul turvaliselt koju jõuab. Vestide hinnad on soodsad, kuid väga efektiivsed abivahendid linnas nähtavaks liikumiseks. Saadaval on nii sportliku lõikega vestid, mis koguvad vähem tuult, kui ka tavaliselt ohutusvestid, mis on tuntud, kui autode kohustusliku lisana. Inglismaa ettevõte Proviz, kes toodab jakke mis on tehtud üleni helendavast helkurist on hea lahendus just sügisesse, sest nii saab kaitse ka ilmatiku eest.
 

7.     Rattakell - See on kohustuslik lisa, mis äratab tähelepanu. Rattakellasid on erinevaid, valikus on nii suuri ümmargusi retro välimusega, kui ka minimalistlike. Esimesed sobivad pigem tavaratastele ning uhkustamiseks sõprade ees, sest teevad erinevaid põnevaid tirinaid ning tõmbavad suurepäraselt tähelepanu. Minimalistlikud kellad on sobilikud pigem sportratastele, sest on lihtsasti paigaldatavad ning sobivad hästi ka maanteeratastele.  Rattakellade hinnad jäävad vahemiku 1- 14 eurot. 


Turvalist kulgemist ning loe lähemalt ka teemal "Miks kindlustada oma jalgratas?" või "7 sammu nutika ratta lukustamiseni"
Autor: Marden Muuk

Milline on Bike-ID lugu ja visioon?

$
0
0
Kõik sai alguse 2014. aastal, mil motosporti professionaalsel tasemel harrastanud Risto sai inspirat...


Fotol Bike-ID asutajad Meeri ja Risto Klausen.
Kõik sai alguse 2014. aastal, mil motosporti professionaalsel tasemel harrastanud Risto sai inspiratsiooni Inglismaalt, kus erimärgistatakse mootorrattaid, et kaitsta neid varguste eest. Esialgu mõeldigi mootorrataste registreerimisele ja märgistamisele Eestis, kuid politseile oma ideed tutvustades selgus, et mootorrattavargused pole Eestis kuigi märkimisväärsed. Sealt juba edasi sai Risto koos abikaasa Meeri Klauseniga täpsema aimduse jalgrattavarguste suurest arvust ja probleemi tõsidusest kogu maailmas, mille tagajärjel sündis Bike-ID rahvusvaheline rattaregister. Kuid rattaregister üksi ei suutnud pakkuda täielikku kaitset pikanäpumeeste vastu ning ideed tuli edasi arendada. Selleks, et ratturid ei peaks enam kunagi muretsema oma kaherattalise sõbra turvalisuse pärast on start-up oma suureks ideeks täna seadnud eesmärgi saada üle maailma tuntud jalgratta turvalahenduseks, mis koosneb rahvusvahelisest rattaregistrist ja soodsast äpipõhisest kindlustusest.

2016 a. aprillikuus nägi esmakordselt Eestis ilmavalgust rattakindlustus, mida luues mõeldi nii pühapäevasõitjatele kui tõsisematele harrastjatele, sest oma olemasolevat või uut kaherattalist sõpra saab kindlustada mobiiliäpi vahendusel nii varguse kui ka kukkumise vastu. Kindlustuse hinnad algavad vaid 3.25 eurost kuus ning poliisi saab sõlmida kolmeks, kuueks või kahteistkümneks kuuks. Poliisi maksumus sõltub ratta turuväärtusest, kindlustatavast perioodist ning valitud paketist. Rattakindlustus on eelkõige koguriskikindlustus, millega on kaetud nii ettenägematud õnnetused kui ka ratta vargus. Kes aga soovib kaitset vaid ratta varguse vastu, siis saab varguse vastu kindlusta ka eraldi. Rattakindlustuse sõlmimise eelduseks on, et ratas varustatakse Bike-ID lasergraveeritud turvakleebisega, mis saadetakse igale kindlustuse tellijale postiga tasuta koju ja äpis 5-sekundiline tuvastusvideo tegemine.
Bike-­ID rattakindlustusega saad täiskaitse rattavarguste ja ­kahjustuste vastu.
Bike-ID kõrgtehnoloogilist lasergraveeritud turvakleebist saab ka 55 Bike-ID koostööpartneri juurest üle terve Eesti, kus need paigaldatakse uuele rattale kliendi nõusolekul ostuhetkel või kauplusesse rattaga kohale minnes. Turvakleebist on pärast 48h möödumist pea võimatu raamilt eemaldada ilma seda kahjustamata ning kuna Bike-ID teeb ka tihedat koostööd politseiga, siis kokkuleppe alusel paigutatakse see nähtavale kohale ratta sadulatorul. Turvakleebise eemaldamine rikub silmnähtavalt ratta visuaalset identiteeti. Lasergraveeritud kleebise eesmärgiks on anda pikanäpumehele märku, et tegu on rahvusvahelisse registrisse kantud rattaga ning sellega tegelemine pärast vargust osutub tõeliseks peavalu põhjustajaks.

Kogu lahendust toetab Bike-ID tasuta rattaregister, kuhu saavad inimesed oma velod kanda raaminumbri ning Bike-ID turvakleebise alusel täiesti tasuta. Jalgratta raaminumber asub enamik juhtudel keskjooksu all. Lasergraveeritud kleebise olemasolu ei kohusta klienti kindlustust ostma. Rataste andmebaasile on ligipääs ka politseil ning kõikidel huvilistel, kes teise ringi ratast soetades soovivad kontrollida selle õigupärast tausta.

2015 a. kevadel turule toodud turvamärgistuskomplektid, mis koosnevad kahesajast metalsest 0,4mm ehk liivatera suurusest ning silmale pea nähtamatutest mikromärgistusest ja turvakleebisest on endiselt saadaval eraldiseisva tootena Bike-ID e-poes ja koostööpartnerite juures hinnaga 19.99€.  Turvamärgistususe rattale kandmisega lisatakse sellele identiteet, mida ei saa raamilt eemaldada ilma ratast täielikult kahjustamata.
Registreeri oma ratas TASUTA juba täna!
Bike-ID teeb ka tihedat koostööd politseiga ning Pärnu politseijaoskonna piirkonnavanem Tõnu Kivis kommenteeris teenust järgnevalt: “Loodan, et see leiab inimeste poolt laialdasemat kasutust, sest ratta registreerimine ning turvakleebise lisamine on suureks abiks varastatud ratta tuvastamisel. “ “Tasub siiski meeles pidada, et olenemata erimärgistuse kasutamisest ei tohi lukustamata jalgratast järelevalveta jätta. Trepikodades ja kaubanduskeskuste juures olevates jalgrattahoidlates jalgratast hoides peab selle nõuetekohaselt lukustama,“ selgitas ta.

Pildil 5/7 Bike-ID meeskonnast
Tänaseks on Bike-ID meeskond kasvanud seitsme liikmeliseks ja mitmekesiseks, sest eest võib leida juristi, professionaalse motosportlase, rattaeksperdi, kogemustega ettevõtja, turundusspetsialisti, IT-guru ja disaineri. Kompetentsi ulatust täiendavad veelgi head mentorid ja investorid.

Eelkõige põnevaks teeb olukorra käsil olev rahvusvahelise laienemine, sest järgmise 12 kuu jooksul on plaanis tulla turule Saksamaal ning testida turgu veel neljas Euroopa riigis (UK, Taani, Poola, Hispaania). Jalgrattakindlustus iseenesest on Lääne-Euroopas juba tuntud, kuid seni pole kuskil olnud võimalik oma jalgratast vaid kahe minutiga mobiiliäpi vahendusel kindlustada.

Kas GPS lahendus aitab varastatud ratta üles leida?

$
0
0
Kui tänu nutiseadmete gps-rakendustele teame, kus asub varastatud jalgratas või iPhone, siis...


Kui tänu nutiseadmete gps-rakendustele teame, kus asub varastatud jalgratas või iPhone, siis kui palju oleks kasu varastatud ratta täpse asukoha teadmisel selle tagasi saamisel? Paraku ei saa siiski nii lihtsalt ratast tagasi võtta.

Seadustes nuhkimise tagajärjel selgus,  et ärandatud vara asukoha teadmisest väga abi ei ole. Isegi kui seisaksid ühe meetri kaugusel garaažist, kus asub Sinu varastatud ratas, ei ole kannatanul õigust mitte kui midagi teha, sest seadusega on keelatud siseneda kolmandate isikute ruumidesse, panipaikadesse või sisse murda nende sõidukitesse.

GPS lahenudesega rikastatud kaherattalise vargus on sarnane iPhone varguse juhtumile, kus omanik suudab lihtsalt tuvastada telefoni asukoha tänu Find My Phone applikatsioonile. Isegi, kui tead oma ärandatud eseme asukohta, siis ei tasu mängida kangelast, et see iseseisvalt tagasi saada, sest seaduse silmis võib ratta jõuga tagasi võtmine tekitada olukorra, kus omanik hakkab ise seadust rikkuma. Jalgratta uus omanik võib Sind rünnata ja isegi, kui oled füüsiliselt temast üle on tegu omavolilise tegutsemisega. Vargusjuhtumiga tuleb lasta tegeleda politseil.  Jättes olukorra politseile  lahendada, tuleb aga mõista, et nad tegutsevad kõiki protokolle järgides nii kiiresti kui võimalik.

Justiitministeeriumi andmeil varastatakse Eestis u 10 000 jalgratast aastas, mis on 27 ratas päevas. Kahjuks nendest vaid u 10% jõuab politseile avalduse tegemiseni, sest ülejänud 90% puuduvad selleks vajalikud andmed või ei peeta oma jalgratast piisavalt väärtuslikuks. Avalduse tegemiseks on vajalik omada ostudokumente, kirjeldust ratta tunnustest ja raaminumbrit. Mida rohkem andmeid ja avaldusi varastatud rataste kohta, seda efektiivsem ka politsei töö. Tänase seisuga on jaoskondades sadu omanikuta jalgrattaid. Juhul kui kriminaalmenetlust algatatud ei ole, ei saa Eesti korrakaitseorganid midagi ratta tagasisaamiseks teha, isegi kui on teada selle asukoht.
Kanna oma ratas juba täna tasuta registrisse ning talleta andmed!
Jurist Magnus Lomp selgitas, et vara arestimise määruse saamiseks, mille väljastab kohus, peab esmalt alati nähtuma üheselt ja selgelt põhjendatud kahtluse olemasolu selle kohta, et isik, kes valdab varastatud ratast, on toime pannud antud kuriteo. «Kuna varastatud ratast ei ole võimalik heauskselt omandada, siis saab alati selle valdajalt välja nõuda, kuid seda tuleb hageda tsiviilkohtu kaudu, mis võib muuta protsessi ajamahukaks ja võimaldab vara valdajal teha edasisi müügitehinguid kolmandate isikutega ning seetõttu tuleks hageda juba selle ostjat,» sõnas ta.

Kahe-rattalise sõbra vargust ei tabata reeglina teolt, vaid tagantjärgi ja siis on juba süüd väga raske tõestada. Juhul kui varguse toimepanemise aja ja juhtumi avastamise vahel on see müüdud kolmandale isikule, siis paraku muutub kogu protsess õige omaniku jaoks vägagi aeganõudvaks ja koormavaks. Isegi kui on teada varastatud eseme asukoht, siis selle arestimiseks tuleb eelkõige tõendada isiku süüd, kelle valduses on varastatud asi.

No tricks, just bikes. Bike-ID
Arvame me kõik, et meiega ei juhtu, aga võimalus, et juhtub, pole mitte väike. Kõige targemaks esimeseks sammuks oleks jalgratta registreerimine Bike-ID rattaregistris, mis on tunnustatud ka politsei poolt. Tänu ennetustööle suurendad võimalust varastatud kaherattaline tagasi saada. Täieliku kaitse ja kindlustunde saamiseks on aga lõpuks ainus lahendus rattakindlustus, sest vaid see garanteerib sulle turvatunde ka juhuks kui ratas varastatakse. Kindlustus korvab kahju ratta turuväärtuses.  

Rattakindlustus on ainus kaitse rattavaraste põhjustatud kahjude eest!

Endise rattavarga ülestunnistus

$
0
0
Endine rattavaras paljastas oma trikid ja musta ajaloo äärmiselt ausas intervjuus, mis


Endine rattavaras paljastas oma trikid ja musta ajaloo äärmiselt ausas intervjuus, mis taaskord näitab kui kerge on pikanäpumeeste jaoks rataste varastamine. Raiman jagas meiega oma varguste motivatsiooni tagamaid, mis tööriistu ta kasutas ja kuidas jalgrattaid üima kergusega edasi müüdi.

Mitmed välja toodavad faktid muudavad su arusaama ratta turvalisusest jäädavalt.

Raiman, sa tunnistasid üles, et oled endine rattavaras. Millal ja miks tegid sa rattavargustega algust?

Ma tegin rattavargustega algust u 4 aasta eest oma sõltuvuse viimastel kuduel, sest vajasin järgmist narkodoosi. Ma olin fentanüülist, mis on rahvakeeli tuntud ka valge hiinlase, fenta või pärslase nime all, sõltuvuses. Narkomaan näeb jalgrattas vahendit, millega saab tervise korda. Fentanüüli võõrutusnähtude käes oled kõigeks valmis. Kui on tõeliselt halb olla, siis lähed isegi läbi uste ja akende. Fentanüüli sõltlasele annab kogu see protsess isegi suurema naudingu kui uue doosi sebimine. Mitte see, et saad kätte uue kaifi, aga kõik sellele eelnev tegevus.

Kas rataste varastamine oli kerge?

rattad trepikojas
Vägagi. Mina ise varastasin rattaid põhiliselt trepikodadest ja ühe ka aia äärest. Avalikus kohast mitte kunagi, sest seal on liiga riskantne. Trepikotta on suvalisi uksekelli lastes väga kerge sisse saada. Ma tean ühte poissi, kes varastas kuu ajaga 100 ratast - see on üle 3 ratta päevas! Ta ei jäänud kordagi vahele. Käis kõik trepikojad lihtsalt läbi, lõikas lukud lahti ja sõitis minema.  Ühtpidi oli iga varastatud ratas ja doos kui eraldi seiklus, sest sul tuli läbi käija üks tee, et saada tagasi nii enda tervis (ärme unusta, et sul on äärmiselt halb olla), diilerit taga ajada ning oodata ja avada suurima põnevusega viimaks kätte saadud hõbepaberi sisse mätsitud aine. Samamoodi oli ka rattavargusega. See on üks osa narkomaani teest, mis on väga loogiline samm saamaks kätte vajaminev järjekordne doos. Kahjuks see eelnevalt mainitud noormees tegi lõpuks aga üledoosi ja suri.

Uskumatu, et üks mees suudab varastada lausa 100 ratast kuus! Mille järgi valisid välja jalgrattaid?

Varguse toime panekuks sobilikud jalgrattad valisin ma välja nende margi ja stiili järgi ehk Scott, Trek ja Merida, millel olid amordid ning ketaspidurid olid minu silme alla sattudes tunduvalt suuremas ohus kui teised kaherattaliste esindajad. Ma arvan täna, et nende keskmine väärtus võis olla u 600€ kandis, kuid mina müüsin need maha 20 x madalama hinnaga.

Mis riistasid ja nippe kasutasid ratta kätte saamiseks?

Trepikotta lasti mind sisse kui mitte sekundite siis minutitega. Tuleb vaid paari uksekella helistada ja sees sa oledki. Just sedasi tangid käes. Kui ratas lukus, lõikad selle läbi või haarad niisama kaenlasse, vead alla ja sõidad minema. Just trepikodades oli mul kui vargal enim aega tegutseda, sest seal on liiklust tunduvalt vähem kui avalikes kohtades. Rahvarohkest rattaparklast ei pannud ma ühtegi velo pihta.

Kas varastasid rattaid ka mingil kindlal kellaajal, näiteks öösiti?

Kellaaeg ei oma mingit tähtsust, millal varguse toime paned, kui inimene on fentanüüli tarvitanud siis nagu see nimigi ütleb, et see on Heroiin, mistähendab Inglise k. "HERO" ehk kangelane. Seda ainet tarvitades ei tunne sa vähimatki hirmu ega mingit kaastunnet kellegi vastu. Kui vaja võid ka kellegi nina-alt minema sõita - siht on üks - saada kätte järjekordne 20-100 eurot.

Mis sai nendest jalgratastest edasi?

Mina jõudsin enne sellest surnud ringist pääsemist tegelikkuses vaid 3 jalgratast varastada, aga rattad ei oma narkomaani jaoks mingit väärtust ja nii võibki kalli ratta lihtsalt 30 euroga maha müüa. Edasimüügivõimaluse leidsin ma umbes 2 tunniga. Varastatud ratast on kõige mugavam ja kindlam viia pandimajja. Inimesed, see on koht, kuhu on vargal kõige kergem oma pihta pandud vara viia ning need on täis varastatud velosid. Ühe müüsin ma aga maha Balti Jaama turul, kus selle ostis mult üks igati viks ja viisakas noormees. Ilmselget sai ka tema aru, et tegu on varastatud rattaga, aga kuna nii soodsalt sai, siis tegi ta ostu ära, millega tegelikkuses rattavargust toetas.

Kui  sa ise varastasid kokku 3 jalgratast, siis mis oli su peamiseks sissetuleku allikaks?

Minu sõltuvuse rahuldamiseks ma põhiliselt müüsin narkootikume, petsin inimesi ja varastasin poodidest. Ma rohkem ei julgenud, sest mind valtises paaniline hirm vahele jääda. Olin sel ajal tingimisi karistatud ning teadsin, et iga kuritegu võib viia vangistuseni.

Kuidas näeb su elu välja täna?

Mina olen tänaseks 4 aastat puhas olnud ja üles rajanud uue elu. Ma elan linnast ja muust melust eemal, Lootuse Külas. Ma oman jalgratast kuid ei lukusta seda, sest siia keegi niisama ei eksle. Kui ka mõni rattavaras satub, siis on see ilmselt karmavõlg, mida tasuma pean. Tervenemise tee ja Jumala leidmine ei olnud minu jaoks kerge, kuid kindlasti oli see seda igati väärt. Muideks elu keerdkäigud võivad olla uskumatult positiivsed, sest tänaseks on minu kõrval imeline naine, kellega veel sel kuul abiellun.

Kas on veel midagi, mida sooviksid lisada?

Ma olen täna pühendanud end sellele, kuidas saaksin ühiskonnale midagi tagasi anda. Ma võtsin nii palju ning see on täna vähim mida saan teha. Kui keegi näeb, et kuskil saan mina või teised Lootuse Küla programmi läbinud oma eilse halvaga muuta kellegi tulevikku positiivseks, siis palun igati ühendust võtta.
Ma sooviksin vabandada ka kõigi nende ees, kelle ratta ma varastasin, aga ajad olid rasked . Kui sa ise sellises punktis olnud ei ole, siis vaevalt sa mõistad, aga ma tõesti palun väga vabandust.

Vaadates otsa ka justiitsministeeriumi statistikale, mis põhineb politseile tehtud avaldustel, siis 65% ratastest varastatakse just trepikodadest, panipaikadest ja garaažidest. Ning kui 1 mees suudab üksinda ühe kuuga lausa 100 jalgratast varastada, siis näitavad eelnevalt välja toodud faktid ilmselgelt probleemi tõsidust ja rataste varastamise lihtsust varaste jaoks. Kuid mida teha? GPS lahendused kõlavad mõistliku lahendusena, aga siinjuures tasub meeles pidada kahte asja. Esiteks vajavad kõik jälgimisseadmed akut ja kui sina, kui rattaomanik, saad seda laadimiseks eemaldada, siis saab seda imelihtsalt teha ka rattavaras. Teiseks on kolmandalt isikult ehk varastatult ratta ostjalt selle leidmise ja tuvastamise korral väga raske  oma kaherattalist sõpra tagasi saada, sest tema on nö heauskne ostja. Seaduse silmis võib ratta jõuga tagasi võtmine tekitada olukorra, kus omanik hakkab ise seadust rikkuma. Nii tehnilise seadme kui ka jalgratta varguse korral on kõige mõistlikum olemasolev info edastada politseile.  Lõppkokkuvõttes tuleb aga tõdeda, et ükskõik, kus sa ka oma ratast ei hoia ja kui tugev su ratta lukk on, siis täieliku turva- ja kindlustunde annab sulle siiski vaid
Bike-ID rattakindlustus. Spetsiaalne rattakindlustus on ainus lahendus, mis korvab tekkinud finantskahju, võimaldab soetada uue ratta ning sõita ja parkida igal pool täiesti muretult.

Võistlused, mis on iga ratturi bucket listis

$
0
0
Iga eneseületus ning meeldiv kogemus äratab keha ja turgutab vaimu, nii on ka võistlemisega. Võistlustel ...


Iga eneseületus ning meeldiv kogemus äratab keha ja turgutab vaimu, nii on ka võistlemisega. Võistlustel osalemine ei pea alati olema seotud minutite ning läbitud kilomeetritega, vaid võib olla ka midagi hoopis enamat. Kui me paneme ennast kirja mõnele võistlusele, oleme stardijoonel või naudime pealtvaatajana mõnda üritust, mis tekitab meis positiivset emotsiooni, siis paratamatult avastame üks hetk oma peas küsimuse, et mis järgmiseks? Järjest rohkem on võistlusi, mida külastada, kuid kuidas nende seast leida parima emotsiooniga üritused? Anname mõned vihjed, mis kindlasti peaks olema ühe jalgratturi valikus.

Tartu Rattamaraton

Maailma kolmas, mis juba tähendab seda, et see on üks neist üritustest, millelt puuda ei saa. Maraton ise on jõukohane igaühele, kes suudab rattasõitu nautida, pole väga raskeid tõuse ja keerulisi laskumisi, mis eeldaks suurepärast ratta tunnetust, kuid siiski on tegemist maasikuratta sõiduga. Sinust paremale ja vasakule jäävad kaunid metsad ja niidud, mille vahel on suurepärane nautida ümbrust ja jutustada kaassõitjatega. Mõnes üksikus kohas peab silmad ja fookuse paigas hoidma, et kaitsta ennast õnnetuste eest. Siin kehtib kindlasti ütlus: "Maraton on nauding!".

IRONMAN 70.3 Otepää


Teadupärast koosneb triatlon küll kolmest alast, kuid mis see 1.9km ujumist enne ja 21.1km mõnusat jooksu ja pärast ratast siis ära ei ole. Lisaks saab triatloni teha ka meeskonnaga, kus üks ujub, teine sõidab ja kolmas jookseb ehk nauding tervele sõpruskonnale. Otepää triatlon muudab eriliseks selle suurepärane ja ainukordne mitme päevane melu. See on üritus, kuhu minnakse kohale juba reedel ning kulminatsioonini jõutakse pühapäevaks. Need on päevad täis kaasaelamist, rõõmu, emotsiooni ja eneseteostust. Rattarada ise on Eesti üks mitmekülgsemaid, lisaks ainukordne melu rajaääres, Mäe tänava tõusul on tunne nagu sõidaks Tour de Franci, sest rahvas rajaääres annab sellise energia, mida mäletad veel kaua.

Škoda MTB Kolmapäevakud

Vaieldamatu kirss tordil, neile kes naudivad midagi mis viib nad igapäeva toimetustest kõrvale ja pakub sõidu ning võistlusrõõmu ka nädala sees. Kolmapäevakud on huvitava formaadiga võistlussari, mis toimub suviti kaks kuni kolm korda kuus Harjumaal. Ennekõike on see mõeldud tõelistele mägiratta huntidele, sest tegemist on radadega, kus saad anda endast 100% ning püsida terve sõidu kindlalt fookuses, sest rajad on seal tehnilised. Sõidud ise on lühemad, kui tavaliselt ning võitja aeg on kusagil tunni juures. Soovituslik kindlasti neile, kes tahavad ennast proovile panna ja naudivad singleid. Neil radadel on tunne, et elu on tõeline seiklus.

Karujärve rattamaraton

Rattavõistlus Saaremaal ning seda hooaja lõpus on midagi sellist, mille jaoks tuleks juba suve alguses praami piletid ära broneerida ja kalendrist leht välja rebida ning see seinale raamida. Rajameistrid suunavad meid ümber Karujärve ning saab nautida liiva, muda, männimetsa ja kõike seda, mida Saaremaa meile pakkuda suudab. Võistlus on eriline selle süüdimatu ning vaba õhkkonna poolest, rajal on olnud võimalik kihutada koos proffide Rein Taaramäe ja Tanel Kangertiga, kes on tulnud pärast hooaja lõppu nautima kohaliku loodust ja rattasõitu. Karujärve on koht, kuhu alati tagasi tullakse.

Valgete teede rattralli

Nimest võib jääda mulje, et tegemist on talvise võidukihutamise, kuid nii see pole. Valgete teed rattaralli start antakse aasta kõige valgemal ajal ehk juunis ning kujutab see endast tõstist kihutamist maanteeratastega. Sõidu teeb huvitavaks aga punkt, et peaaegu pool kogu distantsist sõidetakse kruusal - sellest ka nimetus valged teed. Rajal on paar tõusu, kuid tegelikult pannakse võitja paika ikka kruusal, sest siin võib juhtuda palju, pole keegi kaitstud tehniliste viperuste eest ning pead olema ka üsna osav rattavalitseja, et kruusal kiiresti liikuda. Sõiduõpetajad manitsevad noori autojuhte ikka, et kruusal sõitmine on sama mis jääl sõitmine. Aga vaieldamatult üks põnevamaid ja omanäolisemaid võistlusi Eestis.

Haanja 100

Selle kirjeldamisega on raske alustada ja veel keerulisem lõpetada. Haanjas toimuv maastikuratta sõit, mis võlub kõige sellega, millega üks maastik võluda saab. Me leiame siit singelid, mägesid, laskumisi, põldusid, juurikaid, ojasid ja kõike seda mis vähegi looduslik või siis vastupidiselt sellele just väga tehis. Haanja 100 on üritus, mille järgi plaanitakse tervet hooaega, üritus mis müüakse välja ja üritus, millel osalemine on enam, kui kohustuslik. Üritus, kus ootad teeninduspunkte, et saaks nautida seda head ja paremat ning kas või korraks puhata ja ratast pesta. Haanja 100 läbimine teeb sust palju parema inimese, kui sa olid varem!

Grand Fondo

Ainukene võistlus, mis pole võistlus. Tegemist on huvitava ettevõtmisega, sest reaalset paremus järjestust ei ole. On vaid grupid, millel on kindel kiirus ning eesmärk jõuda ühest punktist teise. Võistlusmomendi tekitavad „kiirendus kilomeetrid“ alad, kus on start ja finiš ehk siis anna minna ja pane täiega, pärast saab grupp jälle kokku ja rõõmus sõit läheb edasi. Meeleolu selles maanteeratta sõidul on igati positiivne, sest külg külje kõrval sõidavad: sekretär ja triatleet, ema ning automehaanik. See on sõit, kus kõik on kohal, kes naudivad maanteeratta sõitu ja liikumist.


Võistlustel on su ümber paarsada kuni paartuhat inimest ning sa ei tea kunagi, kuidas nemad käituvad. Parem lahendus on minna starti ja mitte mõelda, kas kukkumise korral maksan jalgratta remondi või ostan järgmiseks stardiks uued jooksud. Tavalise 800-1200 eurose ratta remont võib maksma minna rohkem kui 600€ - lihtsam on oma ratas kindlustada Bike-ID koguriskikindlustusega, mis katab ka võistlustel kukkumise kahjud!
Bike-ID koguriskikindlustus katab ka võistlustel kukkumise kahjud!

Eesti parim mobiilirakendus

$
0
0
Hurraa! Me võitsime eriauhinna! Bike-ID äpp on Eesti parim uudse äriideega mobiilirakendus! ...


Kolmapäeval valiti välja Eesti parim mobiilirakendus.

Kas sul juba on Bike-ID äpp? Lae see alla siin!

  • Uudse ärimudeli auhind läks Bike-ID’le, sest rakendus võimaldab tõsta ratta turvalisust – registreerida ratta rahvusvahelises registris ja täieliku kaitse saamiseks kindlustada.
  • Parima disaini ja NutiKaitse 2017 eriauhind läks Pocopay’le.
  • Innovatsiooni eriauhinna võitis VitalFields.com
  • Rahva lemmiku eriauhinna võitis Elisa Raamat
Peaauhinna ja parima Eesti mobiilirakenduse auhind läks Pipedrive-le. Palju õnne!
Bike-ID äpp on Eesti parima uudse äriideega! Tutvu lähemalt!
Eesti parima mobiilirakenduse konkurss on suurim riiklik tehnoloogiakonkurss, millel osalevad juba toimivad lahendused. Finalli jõudsid Sportlyzer, Pipedrive, Elisa Raamat, Barking, Pocopay, Bike-ID Eesti, Fleep, AirPatrol, VitalFields.com ja Timbeter. Kokku võistles parima mobiilirakenduse tiitlile rohkem kui 50 erineva eluvadkonna mobiilirakendust.
Žürii hindas rakendusi, millel on rahvusvahelist potentsiaali, mis on kvaliteetsed ja mugavad, millest tõuseb majanduslikku kasu või mis aitavad parandada inimeste elukvaliteeti mõnel muul moel. Oluline on ka lahenduste sisuline ja tehniline uuenduslikkus. Konkursi žüriisse kuulusid Asko Seeba (Mooncascade), Margus Uudam (Karma.vc), Anna Piperal (e-Estonia Showroom, WSA Mobile), Kristel Viidik (Testlio.com), Lauri Läheb (NutiKaitse 2017), Tajo Oja (Fraktal) ja Rain Rannu (Fortumo).

Konkurss "Eesti parim mobiilirakendus 2016" toimub Riigi Infosüsteemi Ameti tellimusel EL struktuuritoetuse toetusskeemist "Infoühiskonna teadlikkuse tõstmine" ning Euroopa Regionaalarengu Fondi rahastusel. Konkursi korraldajaks on BDA Consulting OÜ.

Kindlustus annab täieliku kaitse varguste ja kukkumiste vastu. Loe lähemalt:
Allikas: Geenius

Võistlused, mis on iga ratturi bucket listis

$
0
0
Iga eneseületus ning meeldiv kogemus äratab keha ja turgutab vaimu, nii on ka võistlemisega. Võistlustel ...


Iga eneseületus ning meeldiv kogemus äratab keha ja turgutab vaimu, nii on ka võistlemisega. Võistlustel osalemine ei pea alati olema seotud minutite ning läbitud kilomeetritega, vaid võib olla ka midagi hoopis enamat. Kui me paneme ennast kirja mõnele võistlusele, oleme stardijoonel või naudime pealtvaatajana mõnda üritust, mis tekitab meis positiivset emotsiooni, siis paratamatult avastame üks hetk oma peas küsimuse, et mis järgmiseks? Järjest rohkem on võistlusi, mida külastada, kuid kuidas nende seast leida parima emotsiooniga üritused? Anname mõned vihjed, mis kindlasti peaks olema ühe jalgratturi valikus.

Tartu Rattamaraton

Maailma kolmas, mis juba tähendab seda, et see on üks neist üritustest, millelt puuda ei saa. Maraton ise on jõukohane igaühele, kes suudab rattasõitu nautida, pole väga raskeid tõuse ja keerulisi laskumisi, mis eeldaks suurepärast ratta tunnetust, kuid siiski on tegemist maasikuratta sõiduga. Sinust paremale ja vasakule jäävad kaunid metsad ja niidud, mille vahel on suurepärane nautida ümbrust ja jutustada kaassõitjatega. Mõnes üksikus kohas peab silmad ja fookuse paigas hoidma, et kaitsta ennast õnnetuste eest. Siin kehtib kindlasti ütlus: "Maraton on nauding!".

IRONMAN 70.3 Otepää


Teadupärast koosneb triatlon küll kolmest alast, kuid mis see 1.9km ujumist enne ja 21.1km mõnusat jooksu ja pärast ratast siis ära ei ole. Lisaks saab triatloni teha ka meeskonnaga, kus üks ujub, teine sõidab ja kolmas jookseb ehk nauding tervele sõpruskonnale. Otepää triatlon muudab eriliseks selle suurepärane ja ainukordne mitme päevane melu. See on üritus, kuhu minnakse kohale juba reedel ning kulminatsioonini jõutakse pühapäevaks. Need on päevad täis kaasaelamist, rõõmu, emotsiooni ja eneseteostust. Rattarada ise on Eesti üks mitmekülgsemaid, lisaks ainukordne melu rajaääres, Mäe tänava tõusul on tunne nagu sõidaks Tour de Franci, sest rahvas rajaääres annab sellise energia, mida mäletad veel kaua.

Škoda MTB Kolmapäevakud

Vaieldamatu kirss tordil, neile kes naudivad midagi mis viib nad igapäeva toimetustest kõrvale ja pakub sõidu ning võistlusrõõmu ka nädala sees. Kolmapäevakud on huvitava formaadiga võistlussari, mis toimub suviti kaks kuni kolm korda kuus Harjumaal. Ennekõike on see mõeldud tõelistele mägiratta huntidele, sest tegemist on radadega, kus saad anda endast 100% ning püsida terve sõidu kindlalt fookuses, sest rajad on seal tehnilised. Sõidud ise on lühemad, kui tavaliselt ning võitja aeg on kusagil tunni juures. Soovituslik kindlasti neile, kes tahavad ennast proovile panna ja naudivad singleid. Neil radadel on tunne, et elu on tõeline seiklus.

Karujärve rattamaraton

Rattavõistlus Saaremaal ning seda hooaja lõpus on midagi sellist, mille jaoks tuleks juba suve alguses praami piletid ära broneerida ja kalendrist leht välja rebida ning see seinale raamida. Rajameistrid suunavad meid ümber Karujärve ning saab nautida liiva, muda, männimetsa ja kõike seda, mida Saaremaa meile pakkuda suudab. Võistlus on eriline selle süüdimatu ning vaba õhkkonna poolest, rajal on olnud võimalik kihutada koos proffide Rein Taaramäe ja Tanel Kangertiga, kes on tulnud pärast hooaja lõppu nautima kohaliku loodust ja rattasõitu. Karujärve on koht, kuhu alati tagasi tullakse.

Valgete teede rattralli

Nimest võib jääda mulje, et tegemist on talvise võidukihutamise, kuid nii see pole. Valgete teed rattaralli start antakse aasta kõige valgemal ajal ehk juunis ning kujutab see endast tõstist kihutamist maanteeratastega. Sõidu teeb huvitavaks aga punkt, et peaaegu pool kogu distantsist sõidetakse kruusal - sellest ka nimetus valged teed. Rajal on paar tõusu, kuid tegelikult pannakse võitja paika ikka kruusal, sest siin võib juhtuda palju, pole keegi kaitstud tehniliste viperuste eest ning pead olema ka üsna osav rattavalitseja, et kruusal kiiresti liikuda. Sõiduõpetajad manitsevad noori autojuhte ikka, et kruusal sõitmine on sama mis jääl sõitmine. Aga vaieldamatult üks põnevamaid ja omanäolisemaid võistlusi Eestis.

Haanja 100

Selle kirjeldamisega on raske alustada ja veel keerulisem lõpetada. Haanjas toimuv maastikuratta sõit, mis võlub kõige sellega, millega üks maastik võluda saab. Me leiame siit singelid, mägesid, laskumisi, põldusid, juurikaid, ojasid ja kõike seda mis vähegi looduslik või siis vastupidiselt sellele just väga tehis. Haanja 100 on üritus, mille järgi plaanitakse tervet hooaega, üritus mis müüakse välja ja üritus, millel osalemine on enam, kui kohustuslik. Üritus, kus ootad teeninduspunkte, et saaks nautida seda head ja paremat ning kas või korraks puhata ja ratast pesta. Haanja 100 läbimine teeb sust palju parema inimese, kui sa olid varem!

Grand Fondo

Ainukene võistlus, mis pole võistlus. Tegemist on huvitava ettevõtmisega, sest reaalset paremus järjestust ei ole. On vaid grupid, millel on kindel kiirus ning eesmärk jõuda ühest punktist teise. Võistlusmomendi tekitavad „kiirendus kilomeetrid“ alad, kus on start ja finiš ehk siis anna minna ja pane täiega, pärast saab grupp jälle kokku ja rõõmus sõit läheb edasi. Meeleolu selles maanteeratta sõidul on igati positiivne, sest külg külje kõrval sõidavad: sekretär ja triatleet, ema ning automehaanik. See on sõit, kus kõik on kohal, kes naudivad maanteeratta sõitu ja liikumist.


Võistlustel on su ümber paarsada kuni paartuhat inimest ning sa ei tea kunagi, kuidas nemad käituvad. Parem lahendus on minna starti ja mitte mõelda, kas kukkumise korral maksan jalgratta remondi või ostan järgmiseks stardiks uued jooksud. Tavalise 800-1200 eurose ratta remont võib maksma minna rohkem kui 600€ - lihtsam on oma ratas kindlustada Bike-ID koguriskikindlustusega, mis katab ka võistlustel kukkumise kahjud!
Bike-ID koguriskikindlustus katab ka võistlustel kukkumise kahjud!

7 nippi, kuidas vallutada rattateed linnas

$
0
0

Oled suvilas ja metsateedel tõeline rattafänn, aga ei näe velo kui igapäevast transpordivahendit?



Linnas pedaalimine on imeline viis hingamaks natuke värsket õhku, jalgade liigutamiseks ja pulsi tervislikuks kergitamiseks. Kahjuks võib see suure liiklusega teel osutuda tõeliseks peavaluks - möödumine kahtlase sõidustiiliga autojuhtudest, löökaukudest ja jalakäiatest tundub tõeliselt hirmuäratav. Mitte kellegile ei meeldi jõuda tööle rampväsinuna, hirmunud olekus või katkiste riietega. Seetõttu toome sinuni 7 nõuannet kuidas rattaga linnaliikluses viibimise kogemus sinu jaoks meeldivamaks muuta.

1. Planeeri oma teekond
Tee, mida mööda sa tavaliselt auto või ühistranspordiga sõidad ei pruugi olla kuigi jalgrattasõbralik. Kui sa elad Tallinnas või Tartus, siis oled sa selles osas tegelikkuses õnnega koos- sest nende linnade rattateedesse on viimaste aastatega investeeritud palju ning isegi kui need ei kata sinu jaoks kõige lühemat marsuuti, võivad need sulle palju aega säästa. Tallinna ametlike rattateedega on näiteks võimalik tutvuda siin ja Tartu omadega siin.

2. Naerata
Naerata! Laula! Naudi värskes õhus veedetavat aega! Linnas ringi kruiisimine ei pea tähendama tõsine ning kulm kortsus olekut. Naerata teed ületavatele inimestele või lehvita mööduvale ratturile, kel on vikerkaare värvides sokid jalas. Kes meist vihastaks naeratava inimese peale isegi liikluses? Seega võta vastu otsus olla üks rõõmsameelne rattur ja too teistelegi naeratus näole!

3. Ära muretse pisiasjade pärast
Kindlasti on ahvatlev vihastada ja saata teele mõned sõimusõnad kui auto sinust liiga läedalt ning isegi ohtlikult möödub. Sama käib ka jalakäiate kohta, kes ootamatult teele astuvad ja sa ootamatud manöövreid ümbr nende tegema pead. See võtab sult palju energiat ära, mis oleks palju otstarbekam  ümbritseva liikluse jälgimisse suunata. Sa ei ole liikluses, et kõiki teisi liikluse teemadel harida, seega kui olukord sinu sõitu otseselt ohtu ei sea, siis peaksid sel minna laskma.  

4. Võta aega
Sinu linnaratas ei ole mõeldud kiirendusteks ning Strava äpis aja salvestamiseks (põhjusega). Teed on tipptundidel autodest umbes erinevatest liiklejatest ning seetõttu on oluline olla tähelepanelik ja austada teisi kaasliiklejaid. Mida ilusam ilm seda rohkem on liiklejaid ja ka teisi rattureid. Kogu kiirustamine ei ole väärt paari säästetud sekundit jõudes nagunii järgmise valgusfoori juures punase tuleni. Võta aega ja naudi oma kaherattalise sõbra seltskonda.

5. Vali oma rada
Sa pead võitlema oma õiguste eest! Õiguse eest sõita rattaga. Tiheda liiklusega teel rattaga sõites on sul igati õigus sõita autoraja keskel, et parandada oma nähtavust. Seda ei soovita me teha pidevalt, aga kui tee ääres on palju pargitud autosid, teetööd või pimedad parempöörded, siis seal on sul tavaliselt turvalisem liigelda.
6. Söö korralikult
Naudi rikkaliku hommikusööki enne teele minekut või snäki midagi enne kontorilaua tagant lahkumist. Täis kõhuga rattur on üks õnnelik rattur.
7. Kommunikeeri
Teistel liiklejatel võib olla raske sinu liikumistrajektoori mõista ning selleks, et sõit kulgeks ohutult anna oma teekonnast käesignaalidega aegsalt märku. Kasuta oma rattakella  (või kui sul on, siis isegi vokaalselt kõlavat Oi!-d), et nina nutitelefonis jalakäijatele teada anda oma tulekust.



Kuidas sõita rattaga vihmas?

$
0
0
Toome sinuni need lahendused, mis aitavad ka halva ilmaga rattasõidud nauditavaks muuta...

Tere tulemast suvi, kolm kuud ideaalsest rattasõidu aega või nagu meil kombeks öelda, kolm kuud kehva suusailma. Paljud meist saavad öelda, et rattasõit on elustiil, teine suur hulk ütleb, et naudib iga sadulas istutud meetrit, kuid neid meetreid on vähe, sest kunagi ei ole seda päris sobivat ilma. Me elame sellises kliimas, kus peab arvestama: vihma, tuule, rahe, lume ja palavusega. On päevi, mil kõikvõimalikke ilmastikunähtusi oma nahal tunda saame. Kuidas aga soojast aastaajast välja võtta maksimum, et nautida rattasõitu täiega ja meetrite asemel tunda kilomeetreid mööda tuhisemas? Toome järgnevana välja lihtsad lahendused, mis aitavad ka halva ilmaga rattasõidud nauditavamaks muuta.

Kodust väljudes ära unusta „kilekat“ ehk väikest jakki, mille saad kokku voltida ning kenasti taskusse või kotti mahutada. Leia kaubandusest enda jaoks parim lahendus. Poodides pakutakse professionaalseid ning üliväikeseks kokku pakitavaid jakke, mis mahuvad kenasti näiteks rattasärgi tagataskusse. Alternatiivina leiab aga ka lihtsaid „vihmakilesid“ mis on nagu täiesti tavalised kilekotid, kuid nende lõiked on tehtud nii, et seda saaks mugavalt kasutada vihmatõrjumiseks väga erinevates olukordadest, tavaliselt leiavad need kasutust väliüritustel. Veel on saada vihmakeepe, mis mõeldud spetsiaalselt rattasõiduks, need on oma lõike poolest sobivamad ning ei tuuldu nii palju kodaratesse.

Vihmas sõites on üheks oluliseks lisaks porilauad, mille valik on lai. Valiku tegemisel peaks silmas pidama nende kasutuse otstarvet. Saadaval on lihtsad kaitsevahendid, mis hoiavad tagumiku kuivana, selline toode on näiteks „Ass Saver“, mis kaitseb märjalt asfaldilt tuleva väikese pritsme eest. Teisalt on võimalik rattale installeerida täispikad porilaud, mis on kindlasti midagi sellist, mis igapäevasel liiklejal olemas on, kuid võiks olla ka „pühapäevasõitjal“.
Mida jälgida kui oled ootamatult jäänud vihma kätte?

1.     Telefon, sularaha ja muu vara pane kilekotti
Kaitse oma vara, telefoni ja sularaha, sest nende kuivatamine on tüütu ja närvesööv. Parim viis sõitma minnes on panna vettkartvad esemed väiksesse kilekotti. Siinkohal sobivad kõik kilest vahendid- alates leiva/saia kottidest kuni spetsiaalsete telefoni kottideni.

2.     Kaitse oma jalgu
Suure saju korral kaitse eriti oma jalgu, sest sealt läheb külm ning niiskus ka mujale edasi. Eriti oluline on see siis, kui oled pikemal sõidul. Kiire variant on jälle kile ehk tõmba sokkide peale kilekotid ja alles siis jalanõud. See lahendus hoiab jala sooja ja kuivana. Usu mind, et see kile ei jää sealt näha ning stiil ei kao.

3.     Sõida prillidega, mil ei ole tumendatud klaasid
Paljude spordiprillidega on kaasas erinevad klaasid, tavaliselt on komplektis nii tumedad, värvitud ja/ või kollase klaasiga lisad. Vihmas sõida värvitute klaasidega, sest siis on nähtavus hea ning hoiad silmad puhtana.

4.     Vali sobiv sõidukiirus
Ära kiirusta, vihmas on ohtlikum. Vesi teeb tee libedaks ning oht kukkuda on suurem, väldi kiireid kurve ning äkilisi manöövreid.

5.     Väldi porilompe
Ole ettevaatlik veeloikude suhtes, vesi koguneb sinna kus on nõgus ja sa kindlasti ei taha selle sügavust kontrollida rattaga sõites.

Vihm võib küll tunduda märg ja ebamugav, kuid enda kogemusest saan kinnitada, et see on nii ainult alguses, õige varsti harjud sa sellega ja ebamugavus tunne kaob. Sportlaste ütlevad halva ilmaga välja minnes, et võistlustel pole kunagi ideaalseid tingimusi ja parem on sellega juba trennis harjuda. Naudi seda lühikest suve ja ära tekita endale takistusi ilma osas!

Kuidas planeerida rattamatka?

$
0
0
Jagame nippe rattamatkaks ehk mida peaks teadma ja arvestama, et matk oleks muretu ja nauditav.... 


Mõistlik aega rattamatka plaanimiseks on suvi, eriti kui oled selles osas veel veidi roheline ja suurt kogemuste pagasit ei oma. Matkamine koos rattaga on põnev ning võrreldes käimisega jõuab sama ajaga läbida pikemaid vahemaid ehk näha rohkem. Kindlasti aga vajab ka rattamatk korraliku planeerimist ning asjade läbimõtlemist, sest ei tasu uisapäisa retkele minna. Mida peaks teadma ja arvestama, et matk tuleks probleemivaba ning nauditav?

Raja valik
Kõik algab algusest ja esimene samm on marsruut. Pane paika vähemalt esialgne plaan ehk mõtle välja, kuhu sa jõuda tahad, sest igal matkal on algus ja lõpp. Parim reegel siin on see, et vältida tuleks suuri ja liiklusrohkeid magistraale. Ka Eestis on küllalt neid teid, mida kasutab oluliselt vähema autosid ja tegelikult ei pea Pärnusse sõitma mööda Pärnu mnt vaid kasutada saab ka alternatiivseid lahendusi. Need võivad olla kohati kilometraažilt natuke pikemad, kuid näed, avastad ja sõidad murevabamalt.

Matka kestvus
Nüüd kui teekond paigas tuleks see ära jagad etappideks. Tunne ennast ja pigem vali lühemad vahemaad, sest väga ebamugav on õhtuhämaruses avastada, et soovitud peatuskoht on veel liiga kaugel ja sõita tuleb pimedas. Kui arvad, et jõuad sõita kiirusega 25 km/h ning su päevane teekond peaks olema 100km siis võin sulle kinnitada, et 95% juhtudest ei kulu selle läbimiseks kindlasti mitte neli tundi vaid vähemalt viis. Sellel loogikal on lihtne võti, sest arvesada tuleb ka pausidega ning sellega, et tuul pole alati ratturi parim sõber.  Eriti oluline on meeles pidada seda siis, kui tegemist on mitme päevase teekonnaga.
Peatused
Enne matkamist pane vähemalt idee tasandil kirja need kohad, mida tahad külastada ning kus peatuda. Sa lähed ju otsima naudingut mitte nii väga uhamist pikal sirgel. Külasta erinevaid vaatamisväärsusi ning naudi loodust. Varu aega, et avastada ka neid kohti, millest sa varem teadlik polnud. Sa võid sattuda kohtadesse, millest sa midagi varem kuulnud polnud või saada osa ootamatust kohtumisest vana tuttavaga. Tark oleks aga meeles pidada seda, et ööbimiskohad võiks ennem matkale asumist paika panna, et vältida liigset muretsemist.

Mugavus
Eks igal matkasellil on oma matkatarkused ning nii võik see olla ka rattaga matkajal. Üks hea nipp mugavaks matkamiseks võimalikult väheste asjade kaasas kandmine. Siin on üks lihtne lahendus, mis toimib küll enamasti siis, kui oled oma peatusteks valinud suuremad asulad. Kasuta pakiautomaate, sest nii saad enne matkale minekut saata oma asjad järgmisse sihtkohta. Jõudes pärale saad mugavalt lunastada oma paki näiteks kuivade riiete või lemmik kommidega, mis oled eelnevalt teele pannud. See nipp toimib ka teistpidi ehk kui matka käigus tahad mingist lisaraskusest loobuda, siis saada see oma kodukoha lähimaase pakiautomaati ja tagasi jõudes mine sellel lihtsalt järgi.

Loobumine
Elu õpetab, et alati ei lähe asjad nii nagu plaanitud ja valmis pead olema kõigeks. Hea plaani juures peaks  alati olemas olema ka varuplaan, mida saab kasutada siis, kui enam teisiti ei saa. Plaani oma matk nii, et sul on võimalus saada väikse vaevaga tagasi koju või siis sihtkohta. Selleks on kaks head võimalust, millest esimene on alati lihtsam. Räägi oma marsruut läbi koduste või tuttavatega, kes saavad sulle järgi tulla, kui selleks peaks tekkima vajadus. Lihtsalt helistad ja ootad, millal sind peale võetakse ning mugavat transporti pakutakse. Teise lahendusena plaani teekond nõnda, et sul oleks võimalus kasutada ühistransporti. Näiteks kui tunned, et enam jätkata ei saa siis on võimalus minna rongile ning sõita edasi või tagasi. Bussidega on asi keerulisem, sest sinna on ratta paigutamine raskem kui rongis, külla aga mitte võimatu.
Matkamise põhiväljund on emotsioon ning see on välja minnes garanteeritud. Me elame ilusal ajal, kus piirid on avatud ning võimalused lõputud. Oska näha väljakutseid ning proovi alati kaasa minna võimalustega mida sulle pakutakse.

Kuidas planeerida rattamatka? VOL 2

$
0
0
Rattaga matkates on üheks ebameeldivaimaks kogemuseks,  kui paika pandud plaan ei õnnestu...


Rattaga matkates on üheks ebameeldivaimaks kogemuseks see, kui paika pandud plaan ei õnnestu. Ilma vastu me ei saa, kuid teisalt on paljutki, mida saame teha, et kogu kogemus oleks palju rõõmsam ning stressivabam. Läbimõeldud marsuut ning hea plaan on üks asi aga teine asi on see, kui olla reaalselt matkal ning seda ka nautida. Järgnevalt anname ülevaate sellest, kuidas käituda ja mida matkal olles jälgida, et see oleks üks rõõmus ja energiat andev ettevõtmine.

Kui sa veel rattamatka soovituste esimest osa ei ole lugenud, siis leia see SIIT

Matkale mine hooldatud rattaga
Foto: Elar Lomp
Ratas, mis ei toimi ning annab loodusele kiirelt alla ei ole kunagi hea valik. Lase spetsialistidel oma ratas üle vaadata ja ütle ka seda, et lähed pikemale matkale. Kindlasti ei tee ka kuidagi kahju, kui kirjeldad tehnikule ka oma teekonda natuke lähemalt. Hea meistrimees oskab sellest lähtuvalt anda nõu, kas oleks vaja muuta ülekannet või mis rehve oleks mõistlikum kasutada. Lisaks kõik, mis liigub, see kulub ja kõik, mis kulub, see laguneb nii, et parem on enne matka kõik järgi kontrollida.

Riided
Riided olgu vastavuses sellega, kuhu ja kauaks lähed. Ei maksa kaasa vedada peokingi ning ülikonda, sest suure tõenäolisusega sa neid kasutada ei jõua. Vali välja võimalikud vähe ruumi nõudvad riided aga kindlasti veendu, et sul on kaasas ka kindlasti midagi sooja ning vihmakindlat.  Pikematel matkadel kasuta kindlasti rattapükse, sest nende spetsiaalne pehmendus teeb sõidu oluliselt mugavamaks. Särgiga on lihtsam, kui ikka tõesti ei soovi lycrat kanda siis kasuta sisse kantud spordisärki, põhiline omadus võiks olla see, et see kuivab kiiresti.

Tööriistad
Kogenud matkaja moto on „ole valmis kõige hullemaks“, mis aga ei tähenda seda, et koguaeg peaks muremeeter tipus olema. Õigel matkajal on alati kaasas: pump, sisekumm, kummiheebel, teip, väike komplekt tööriistu ning juhtmevitsad, millega saab parandada põhimõtteliselt kõike.
Energia
Kõik, kes looduses liikunud teavad, kui tähtis on see, kui palju ja mida sa sööd ja jood, sest energia puudus võib selle matka kiirelt lõpetada ning sellest taastumine on pikk protsess. Kaasas peaks kindlasti olema piisavalt vett. Seda ei tasu kaasa võtta ka 10 liitreid, kuid piisavalt, et jõuda ühest kohast teise. Söögi poole pealt on soovitav tarbida kiirenergiat: šokolaad, halvaa, rosinad, jne. Kaasavõetav söök peaks oleme selline, mida saad kiirelt ja probleemivabalt tarbida. Soovitan proovida ka kuivatatud puuvilju. Minu suurteks lemmikuteks on datlid ning viigimarjad, mis annavad mõnusa koguse head looduslikku energiat.

Päiksekreem
Päikesekreemi peale ei pruugi sa kohe tulla, aga see teeb sõidu oluliselt mugavamaks. See on üks asi, mis peaaegu igakord ununeb, kuid kõik, kes rattaga sõitnud teavad, kui hästi päike maanteel võtab ja millised randid pärast kaasa saab. Siinkohal on vale arvata, et see pole mehelik, sest mehelik pole hoopis see, kui sul on särk selga päevitunud ja hommikul on keha paistes ning isegi liikuda on raske. Seda kõike aitab vältida päiksekreem.

Müts või pearätt
See on vahend, mida tihti alahinnatakse, sest ilm on soe ja suurt vajadust sellest ei nähta. Küll aga on see vajalik kaitse tuule eest, sest tunde tuule käes olles on peavalu kiire tekkima ja kiivrialune peakate on selle vastu parim kaitse. Peakate peaks olema õhuke ning piisavalt mugav, et seda saaks segamatult kanda kiivri all. Valiku tegemisel lähtu samadest aspektidest, millest kõigi spordiriiete juures ehk see peaks oleme ennekõike kiirelt kuivav.

Reisikaaslased
Oluline osa on ka kaaslastel, kes võivad selle matka muuta meeldivaks või siis vastupidiselt just ebameeldivaks. Seltskond peaks matkale minema sarnaste eesmärkidega ning lähtuma samadest reeglitest. Hea oleks ka sarnane treenitus ning sarnased huvid. Rattaga liigeldes jälgige ohutust ning olge liikluses mõistlikud.

Matka teeb meeldejäävaks see, kui kõik õnnestub, pole probleeme ning saad igat teel oldud hetke nautida. Rattaga on lõbus ning saab läbida väga erinevaid ning põnevaid kohti. Lisaks näed ja tunned seda keskkonda milles viibid. Ole tähelepanelik ning naudi ilusat suve!

Rattarallide suurkorraldaja läheb võitlusse ohutuse nimel

$
0
0
Sisetunne ei valetanud. Umbes viis kilomeetrit enne Otepääle jõudmist, kui kiirus küündis laskumisel üle ...


Hiljuti järjestikku viis täispikka triatloni läbinud Rait Ratasepp mäletab siiani, kuidas sisetunne ütles talle neli aastat tagasi Tartu rattarallil, et need kolm või neli kukkumist, mida ta suures grupis sõites nägi, ei jää viimaseks.

Foto: Delfi
Sisetunne ei valetanud. Umbes viis kilomeetrit enne Otepääle jõudmist, kui kiirus küündis laskumisel üle 50 km/h, lendas Ratasepp ühtäkki asfaldile – koos ligi kümne saatusekaaslasega. Siiamaani pole selge, mis tolle külakuhja põhjustas. Kõik käis nii kähku.
Kui Ratasepp end püsti ajas – taevale tänu, luud olid terved –, avastas ta, et külg on kõvasti marraskil ja ratas puruks. Sõit jäi lõpetamata. Haavade paranemisele kulus mitu nädalat.
Pärast nimetatud õnnetust pole Ratasepp maanteevõistlustel rohkem starti tulnud. «Ei ole tahtnud riskida,» tunnistab ta. «Võid ju enda arust hästi sõita, aga kui üks põhjustab kukkumise, saavad kümme tükki kannatada.»

Kukkumised harrastajaile mõeldud maanteesõidu võistlustel pole sundinud riske kriitiliselt hindama üksnes Rataseppa. Kaheksaetapilise Filter maanteekarikasarja peakorraldaja Mihkel Reile tõdeb, et viimastel aastatel on osalejate arv pidevalt vähenenud ning üks põhiline rahva heidutaja on just hirm õnnetuste ees. «Palju räägitakse kukkumistest, kui verine ja ohtlik on maanteesõit – inimesed ei julge enam sõitma tulla,» märgib ta.
Bike-ID rattakindlustus katab ka võistlustel kukkumise kahjud rattale.
Arvud kinnitavad Reile juttu. Näiteks registreerus Tabasalu rattarallile mullu võrreldes tunamullusega sada sõitjat vähem ning tänavu oli sõitjaid mullusega võrreldes kaks korda vähem. Eriti märgatav on kahanemine pikal võistlusmaal: kaks aastat tagasi lõpetas Tabasalu rattaralli 340 sõitjat, kuid sel hooajal, juuni keskel, kõigest 139. Viimasel kolmel hooajal on vähenenud ka Filter-sarja kahe esimese, Kuusalu ja Elva rattaralli pikal võistlusmaal finišeerunute arv. Sama tendents iseloomustab Eesti maanteeharrastusratturite esiüritust Tartu rattarallit, kus pika distantsi lõpuprotokollis seisab tänavu ligi viiendiku võrra vähem nimesid kui kolm aastat tagasi.

Ähvardav saatus
Küllap on vähendanud maanteesõitudel osalejate arvu ka muud tegurid, alates igat masti rattavõistluste lisandumisest ning lõpetades rahva tüdimusega hooajast hooaega enam-vähem samadel jõuproovidel kaasa lüüa, ent leviv hirm asfaldile prantsatamise ja vigastuste ees on saanud korraldajate hinnangul üha tuntavamaks. «Kukkumiste mure on tõsine probleem,» lausub Vändra rattaralli peakorraldaja Kristen Kivistik. «See mõjutab kindlasti inimeste soovi maanteevõistlustest osa võtta.»

Reile on kuulnud üha rohkem harrastusrattureid tunnistamas, et nad teevad hea meelega maanteel trenni, aga maanteele võistlema enam ei lähe. Nende põhjendus on, et nad ei saa lubada võistlusel saadud vigastuse tõttu mitu nädalat töölt puududa.

Kui aga osalejate arv maanteevõistlustel kokku kuivab – olgu selle põhjus mis tahes –, hakkab võidusõite ähvardama võistluskalendrist kadumine. Kui pole piisavalt osalejaid, jääb korraldajail saamata ka raha, mille eest jõuproovi läbi viia.

«Kui varem raporteeriti osalejate rekordeist, siis nüüd vireletakse ellujäämise nimel,» tunnistab Reile. «Väiksemad tegijad on juba pillid kotti pannud.» Tänavu on ära jäänud näiteks Valgete Teede ja Karksi-Nuia rattaralli. Vändra rattaralli peakorraldaja Kivistiku sõnul on pärast järgmist aastat lahtine, kas sealne võistlus startijate arvu vähenemise ja sponsorite toetuse kahanemise tõttu edaspidi toimub.

Startijad viide gruppi
Seesugune asjade areng sunnib võistluste korraldajaid mõtlema, mida ette võtta, et rattarallid ohutumaks muuta. Maanteekarikasarjas Filter pole lühemal võistlusmaal tänavusest hooajast enam massistarti oodata, vaid teele minnakse viies eri grupis. Esmalt stardivad noorratturid, nendest kaks minutit hiljem meesvõistlejad, neist omakorda minut hiljem naisvõistlejad. Viimastena, minut pärast naisi, pääsevad rajale Granfondo ja tervisespordi grupp, millest esimeses sõidetakse hoogsas treeningtempos ning teises treeneri juhendamisel kõigile jõukohase kiirusega. Reile sõnul on uuendus lühema võistlusmaa stardikorralduses tehtud just selleks, et sõit oleks ohutum.
Bike-­ID rattakindlustusega saad täiskaitse rattavarguste ja ­kahjustuste vastu.
Pikal võistlusmaal jääb endiselt jõusse massistart.
Kas ohutuse nimel plaanivad uuendusi ka Tartu rattaralli, Eesti populaarseima, ent samas kõige traumaderohkema massirattaürituse korraldajad, ei õnnestunud välja selgitada, sest Postimees klubi juhatajaga telefonitsi ega meilitsi ühendust ei saanud. Tänavu aga vajas 3851 registreerunust arstiabi 55, neist kaheksa murdsid rangluu ja kolm said peapõrutuse.

Osalejate põud tungib peale
Kui sirvida Eesti maanteeratta võistluste lõpuprotokolle, on näha, et pikkadel võistlusmaadel on finišeerijate arv viimastel aastatel pidevalt vähenenud.
Võistlus/aasta 2013 2014 2015 2016
Tartu rattaralli 1874 1758 1696 1535
Tabasalu rattaralli 303 340 179 139
Elva rattaralli 306 330 255 228
Kuusalu rattaralli 299 302 292 268

Autor: Priit Pullerits, vanemtoimetaja, Postimees
Allikas: Spordipartner'i Facebooki leht

8 nippi, kuidas tänu rattasõidule kaalust alla võtta

$
0
0
Selleks, et rattasõidust välja võtta maksimum ja selle käigus ka kaalu langetada on oluline järgida...


Vahet pole, kas keegi meist on alustanud rattasõiduga looduse hoidmise, raha säästmise, ilma ja seltskonna nautimise või suurema treeningkoormuse soovist ajendatuna, siis 2 suurimat rattasõitu soosivat tegurit on siiski tervise ja treenituse taseme kasv. Sellest hoolimata tasub meeles pidada, et kuigi sa sõidad paar korda nädalas rattaga, siis ei saa süüa kõike, mida süda ihkab. Uuringute tulemused on näidanud, et alustavad rattaentsuaistid kipuvad tihtipeale end heast enestundest üle sööma.
Selleks, et rattasõidust välja võtta maksimum ning selle käigus ka kaalu langetada on oluline järgida paari lihtsat toitumisreeglit. Järgnevalt toome sinuni 8 näpunäidet aitamaks õigesti toitudes kaalust alla võtta.

Söö hommikust
Mitte miski ei anna su organismile paremat äkkstarti kui suur tervislik hommikusöök. Kui sa jätad hommikusöögi vahele, siis sa mitte lihtsalt ei jäta oma keha rattasõidu kütusest ilma, vaid annad talle kindla signaali hoida rasvavarudest kinni, mitte neid põletada. Organismi näljutamine, mitte ainult ei aeglusta kogu seedeprotsessi, vaid  kutsub organismi toitaineid hilisemaks hoidma ning enamik juhtudel tähendab see rasva - just see mida sa enim kaotada tahad.

Ära riietu üle
Prantslased on tuntud rohkema higistamise nimel ülearuste kihtide kandmise poolest. Isegi kui see peaks aitama sul näiteks 100g kaalust kaotada, siis ei ole kuigi tark idee seda organismi kuivatamise kaudu teha. Kui ka õuetemperatuur tundub alguses jahedavõitu, siis võta seljast üleliigsed kihid ning ära unusta juua piisavalt vett või spordijooki. Sa vajad oma organismi vedelikku, et pedaalida kaugemale, mis on kalorite põletamise võtmeteguriks.

Ära liialda gluteeniga
Aina rohkemad ja rohkemad inimesed panevad tähele või kuulevad ebameeldivatest gluteeni tarbimise tagajärgedest. Sul ei pea olema otseselt gluteenitalumatus, et oma sissesöödavat gluteenikogust mingil määral piirata ja nägemaks üllatuslikult positiivseid tagajärgi. Gluteeni limiteerimine garanteerib automaatselt ka saiade, küpsetiste ja töödeldud toitude väiksemas koguses tarbimise. Järgmiseks positiivseks lisandväärtuseks on kindlasti ka puhitsustunde vähenemine, mida võime rattasadulas pedaalides tihtipeale kogeda. Kui eelnevalt mainitud probleemid kõlasid tuttavalt, siis soovitaksin edaspidi vaadata gluteenivabade energiabatoonide või kuivatatud puuviljade (banaanid, apelsinid ja tomatid) poole.
Loobu kaalulangetavatest toidulisanditest
Kaalu langetada lubavad toidulisandid on pikas perspektiivis ebaefektiivse ja kiire kaalulangetamismeetodite kategoorias. Toidulisandid pesevad tihtipeale mittevajalike rasvadega välja ka asendamatud rasvhapped ning muud hädavajalikud vitamiinid, mis omakorda vähendab väiksemat jõudlust treeningute ajal.

Söö rohkem köögivilju ja valke
Köögiviljad ja valgurikkad toidud nagu kana ja kala peaksid kindlasti iga ratturi menüüs olema. Kindlasti eelista mitmekülgset ja valgurikast toitumist toidulisanditele. Loomulikul teel on toitainete imendumine kiirem ja andes kehale seda mida ta vajab tunned sa end palju paremini. Ning kui sa end oma kehas hästi tunned, siis suudad sa ka teha pikemaid rattasõite, mis omakorda põletab taaskord rohkem kaloreid. Tasakaalustatud toitumine aitab ka isusid rämpstoidu järgi vähendada.

Ära unusta ka ratta seljas süüa
Uued rattaentusiastid ei kipu väga ratta seljas sööma. Tegelikkuses on tõestatud, et eriti pikkadel rattasõitudel tasub midagi ampsata (nt. kuivatatud puuvilju), et tõsta oma vastupidavuse taset ja vältida hilisemat ülesöömist. Kui kontrollid oma näljataset, siis oled ka hiljem vähem näljane, mis hoiab sind poole külmkapi tühjaks söömisest.

Kontrolli oma portsjonite suurust
Kui sa proovid toituda tervislikult, siis ära väldi oma lemmiktoite. Päevad ja nädalad ilma õlle või šhokolaadita ainult suurendavad su isusid, mis võib lõpuks viia hullumeelse söömaja ja joomiseni. Keha ja aju piinamise asemel kontrolli sisse söödavaid koguseid. See on igati ok end vahepeal premeerida ja ise endale pai teha - lihtsalt hoia asi kontrolli all.

Jäta suured pingutused treeningu lõppu
Mitmed uuringud on tõestanud, et organism põletab ka pärast treeningut rasva. Võtmetrikk organismi maksimumini koormamiseks ja hilisemaks rasvapõletamiseks on pika sõidu lõpu poole tehtavad suured pingutused. Sedasi põletab su organism rasva ka pärast treeningu lõpetamist.

Valmis sõitma minema? Vaata milliseid rattavõistlusi meie soovitame: http://kulgemine.bike-id.eu/et/rattavoistlused

5 müüti jalgrattasõidu kohta

$
0
0
Eesti elanikonnast sõitis 2015 a. vähemalt ühe korra jalgrattaga 57% täiskasvanud elanikkonnast...


Aastal 2015 sõitis Turu-uringute AS andmeil Eesti elanikonnast vähemalt ühe korra jalgrattaga 57% täiskasvanud elanikkonnast. Seda on üllatavalt palju. Sellele vaatamata liigub ringi palju rattasõitu puudutavaid kuulujutte ja müüte. Üritan järgnevalt 5 nendest purustada. 

1. See on liiga ohtlik
Jah, jalgratta selga istumisega kaasnevad teatud riskid. Ratturid satuvad õnnetustesse ning saavad autodelt lööke. Aga kui ohtlik on jalgrattasõit tegelikkuses?
Euroopa maanteedel hukkunutest 21% on jalakäijad, 7% jalgratturid ning 18% mootorratta- ja mopeedijuhid. Seega jala tänaval liikumine on 3 korda ohtlikum kui jalgrattaga sõitmine.  
2011.-2013 a. oli Eestis peaaegu iga kümnes õnnetusse sattunud sõidukijuht jalgrattur. Jalakäijate ja ratturite elu ohustavate asjaoludena võib välja tuua näiteks eraldi liiklusraja puudumise, suure sõidukiiruse ja liiklejate endi ettevaatamatu käitumise.

Statistika on statistika, aga iga liikleja saab oma turvalisuseks palju ära teha. Aastal 2015 pidas Eesti politsei esimese poolaasta jooksul kinni 380 alkoholi tarvitanud jalgratturit, tulede või helkuri nõude vastu eksiti 175 ning tehnonõuete täitmisega oli probleeme 55 korral. Rattatuled, helkurvest ja kell on meie liikluskultuuris hädavajalikud. Loe lähemalt, mis on need 7 asja, mida iga rattur turvaliseks kulgemiseks vajab. Kindlasti tuleb alati liikluses jälgida ka auto avanevaid uksi, sest need võivad avanedes sekundiga eluohtlikuks kujuneda ja pimedaid kurvi, kus autojuhid ratturit ei pruugita märgata.
Seega kokkuvõtvalt võiks öelda, et rattaga sõitmine ei ole täiesti ohutu, aga kui ise seista iseenda turvalisuse ja oma ratta seisukorra eest, siis on juba pea kõik võimalik õnnetuse vältimiseks ära tehtud.

2. Tee on liiga pikk
Tee tööle või soovitud punkti võib tunduda liiga pikk kui vahemaa on näiteks 15km. Ma soovitaksin läheneda sellele probleemile praktilisema nurga alt. Paljud jalgratturid Lääne-Euroopa riikides kasutavad näiteks kokkupandavaid rattaid, et neid oleks mugav rongi või muude ühistranspordivahendisse kaasa võtta. Kas sa teadsid, et kokkupandavad rattad kaaluvad keskmiselt vaid 11 kg-i?

3. Võimatu on paigutada kõik vajalikud kotid ja asjad kuhugi ära.
Kui see on põhjus, mis sind jalgrattasõidust eemal hoiab, siis vead sa igapäevaselt tööle kaasa rohkem asju kui keskmine inimene või sul ei ole lihtsalt rattasõiduks sobivat kotti. Üks hea rattakorv või riputatavad rattakotid mahutavad ilusti nii sülearvuti, vahetusriided, lõunasöögi, raamatu, dokumendikausta ja veel palju muud vajalikku. Kui sa seda ette ei kujuta siis otsi inspiratsiooni näiteks Pinterestist. 

4. Kuskil ei ole dušši all käia
Paljud inimesed toovad just pesemisvõimaluse rattasõidu vabanduseks, aga on on mitmeid lahendusi kontroisse haisva ja higisena jõudmise vastu.
Esiteks soovitaks ma kontrollida üle oma kontori büroohoone, sest endalegi teadmata võib paar korrust ülevalt või altpoolt avastada dušširuumi olemasolu. Kui sinu hoones sellist võimalust siiski ei ole, siis kindlasti leidub läheduses mõni spordiklubi või jõusaal.  Viisaka küsimise peale on kindlasti võimalik jõuda kokkuleppele dušš-ainult makselahenduse osas. Kui isegi see mittevõimalikuks osutub, siis märjad beebisalvrätikud aitavad alati!

5. Rattasõit teeb mu impotendiks
See on kuulujutt, mis läks liikvele 90-date paiku ning selles ei ole kübetki tõtt. Jah, on avastatud, et proffiratturid võivad kogeda lühi või isegi pikaajalisi erektsioonihäireid, kuid see on seotud pigem tundidega, mis on veedetud mittesobival rattasadulal. Selle probleemi vältimiseks on disainitud palju ernevaid sadulaid nagu see siin. Ergonoomilised ja voolujoonelised väljalõiked võtavad kubemearteritelt surve ära. Kuid kui sa soovid täiesti veendunud olla, siis on olemas ka ninata sadulad. Senikaua kuni su sadul on sulle sobilik ning sa ei sõida nii palju kui Tour de France’ jaoks treenijad, siis pigem rattasõit vähendab erektsioonihäirete esinemist, kui tõstab seda.

5 asja, mida ma õppisin intervjuust endise rattavargaga

$
0
0
Rattaid varastatakse, see on fakt. 10 000 jalgratast aastas ehk 27 ratast päevas on juba number...


Rattaid varastatakse, see on fakt. 10 000 jalgratast aastas ehk 27 ratast päevas on juba number, mis peaks igaüht oma ratta turvalisuse peale pikemalt mõtema panema.
Varast ei hoia tagasi üksi uks ega lukk. Aitab vaid spetsiaalne rattakindlustus, loe lähemalt, miks see vajalik on.
Kahjuks on rattad vargale väga lihtsaks saagiks, sest neil on alati mingi rahaline väärtus, neid on kerge transportida ning enamik lukke on kerge läbi lõigata. Ning pikanäpumehed mõtlevad pidevalt välja uusi lahendusi, kuidas rattalukkudest kergemini ja kiiremini jagu saada.

On olemas lahendusi, mis aitavad rattavarguse ohtu vähendada. Esimene millega siinjuures kindlasti alustada on adekvaatse rattaluku valimine. Loe lähemalt teemal “kuidas valida rattalukku?”. Kuid täieliku turvatunde annab rattaomanikule siiski rattakindlustus, sest vaid see garanteerib finantsilise turvatunde.

Paari nädala eest ma intervjueerisin ühte endist rattavarast, kes rääkis ausalt oma mustast minevikust, lukkude läbilõikamisest, mugavatest varguse asukohtadest ja sellest mis neist edasi saab. Siin on 5 asja, mida ma õppisin intervjuust rattavargaga. Kui sa intervjuud Raimaniga veel lugenud ei ole, siis tee seda
SIIN.

1. Trepikojast rataste varastamine on imekerge
Treikodade uksi ei hoita lukus või lihtsalt  lastakse võõraste helistamiste peale inimesi liiga kergekäeliselt sisse.  Vargal tuleb vaid paar korda uksekella helistada, et jõuda selle elanikuni, kes ka võõra trepikotta sisse laseb. Tasub meeles pidada, et trepikoda on just see koht , kus varastel on rahulikult aega tegutseda, sest seal on liiklust tunduvalt vähem kui avalikes kohtades. Trepikodades on enamik rattad üldse lukustamata või kinnitatud vaid trosslukuga, mille läbi lõikamine on vargale sekundite küsimus.

Seega sooviksin inimestele südamele panna, et turvake ja tehke oma velo hoiupaigale suuremat järelvalvet, sest trepikoda võib küll tunduda justkui turvaline ala suletud ukse taga, aga ei tasu unustada kui kerge on igaühel talle ligi pääseda.

Kogu  eelnevat  kinnitab kahjuks ka Justiitministeeriumi statistika, mille kohaselt on lausa 65% varastatud ratastest pihta pandud just trepikodadest, garaazidest või panipaikadest.  Igatahes tähendab see seda, et kusiganes sa ka oma ratast ei pargiks, tuleb turvalisuse tase kriitilise pilguga üle vaadata.
100% kindlustunde annab Bike-ID rattakindlustus.
2. Müügihetkel ei mängi ratta turuväärtus mitte mingit rolli
Rattad ei oma narkomaani jaoks mingit väärtust. Varguse toimepanekuks eelistatakse tuntud marke ja kindlaid stiile, kuid rattavaras ise pidas kõige sobilikumaks Scott’i, Merida ja Treki ratast ehk mida tunutb bränd, seda suurema tõenäosusega ka ära varastatakse. Raiman tunnistas, et tema varastatud rataste hind võis olla u 600€ kandis, kuid maha müüs ta need kas Balti Jaama turul või lähimas pandimajas 20-30 € eest.

3. Kellaaeg ei oma varguse juures mingit tähtsust
Reeglina on rattavarasteks narkomaanid. Kui inimene on fentanüüli ehk heroiini tarvitanud, siis tunneb ta end kui kangelane (ing.k. hero) ning ei tunne mingit hirmu ega kaastunnet. Narkomaani jaoks ei mängi varguse kellaaeg mingit rollu, sest siht on üks - saada uue doosi tarvis kätte järjekordsed 20- 100 eurot.

4. Varastatud ratas realiseeritakse ülikiiresti
Varastatud ratas tehakse rahaks loetud minutite ja tundide jooksul pärast vargust. Raimani sõnul kulub uue ostja leidmiseks keskmiselt 2 tundi. Kõige mugavam ja kergem olevat ratas viia pandimajja, sest seal võetakse see alati vastu, kuid ka endine Balti Jaama turg toimis uue ostja leidmiseks häst.

5. Inimesed ise aitavad rattavargustele kaasa.

Kas see pole justkui oma kaaslinnlastele näkku sülitamine, kui ostetakse ilmseleglt liiga madala hinnaga Balti Jaama turult varastatud ratast? Senikaua kui inimesed ostavad varastatud rattaid ning ei kontrolli ostuhetkel nende tausta, siis on ka varastel tööd. Leian, et igaühes peaks kellad peas helisema hakkama kui 20 või 30€ eest müüakse mitmesaja eurost jalgratast. Kui oled aga huvitatud teise ringi ratta ostmisest, siis loe sellest, mida täpsemalt jälgida lähemalt SIIN. 

Kuidas osta kasutatud ratast?

$
0
0
Enne kasutatud asja ostmist tekib paraku üsna palju küsimusi ja seda ka õigustatult. Teise ringi...


Enne kasutatud asja ostmist tekib paraku üsna palju küsimusi ja seda ka õigustatult. Teise ringi ostude puhul tuleb olla tähelepanelik ning kõike hoolega kontrollida, sest kui midagi jääb märkamata siis võid süüdistada vaid ennast. Kasutatud asja ostmise puhul kauplusest kehtivad endiselt tarbijaõigused, aga kui kaupa teha teise ereisikuga siis vastutad oma tehingu eest ise. Asju, mida märgata kasutatud ratta juures on palju, kuid proovime järgnevalt anda mõned vihjed, kuidas seda võimalikult arukalt teha.

Vajadus
Enne igat ostu tuleks hoolikalt läbi mõelda, mis otstarbel ratast enim kasutatakse ehk kas on vajadus linnaratta, maastikuratta, maanteeratta või hoopis kergelt kokku pakitava velo järgi, mida on mugav transportida ka autoga. Oluline on enda jaoks seada ka piirid, mis aitavad vältida liigset kulutamist ning tuletavad meelde vajadust. Kui plaanid osta linnaratast, siis ei ole vaja hakata mõtlema hoopis maastikuratta ostule, millega jõuab vaid korra suve jooksul metsaradadele.

Valikukohad 
Kasutatud ratta ostmine toimub enamasti ajalehe või interneti kuulutuste kaudu. Eestis on enim kasutusel järgnevad internetikeskkonnad: Veloclubbers, Soov, Kuldnebörs, Okidoki, jne. Lisaks leiab palju häid kuulutusi ka sotsiaalmeediast ja kohalikest lehtedest. Võimalusena tasub küsida pakkumisi ka rattapoodidest.

Valimine
Kõigepealt tuleb teha esmane valik, kus vaatad välja 3-5 huvitavat pakkumist. Olgu siis aluseks hind, värv, stiil ja kõik muu oluline, aga tähtis on see, et sul oleks mille seest valida.

Analüüs
Kui esmane valik on tehtud siis tuleks rattaid juba süvenenumalt uurida. Esiteks uuri välja, kas ratas on veel saadaval, sest tihti võib juhtuda, et kuulutus on jäänud lihtsalt liiga kauaks üles. Järgmisena võiks teada seda, kuidas see ratas sulle paberite järgi sobib. parim võimalus selle teada saamiseks on müüjalt raamisuuruse küsimine ning kindlasti tasuks vaadata ka tootja kodulehelt, millisele pikkusele see vastab. Erinevad tootjad kasutavad erinevaid mõõtmistehnikaid, mis tähendab, et ühe tootja M suurus pole alati vastavuses teise tootja M mõõduga. Uuri kindlasti ka ratta tehnilist seisukorda. See tähendab seda, et tuleks küsida, kas midagi vajab lähitulevikus välja vahetamist või mis hooldused rattale tehtud on.

Turvalisus
Enne ostjaga kokku saamist uuri, kas ratas on Bike-ID registris. Ratta olemusolu registris lisab ostjale oluliselt suurema kindluse, et tegemist pole varastatud rattaga. Uuri ka müüja tausta - lihtne Googeldamine müüja kohta ütleb palju ning kui tegu tundub olevat ausa inimesega, siis tasub juba kokku leppida kohtumine ja ratas üle vaadata.
Kontrolli Bike-ID registrist ratta tausta TASUTA.
Kohtumine
Kohtumine peaks toimuma avalikus kohas, näiteks mõne kaubanduskeskuse parklas või pargis, kus ümberring on ka teisi inimesi. See lisab kindlust nii müüjale kui ka ostjale. Kindlasti tasub kohtumine kokku leppida päevasel/ valgel ajal, sest nii on võimalik ratast näha sellisena nagu see reaalselt on.

Ratta kontroll
Esmalt tuleks läbi viia visuaalne vaatlus, mille kaudu näeb ära suuremad vead, näiteks katkised ja rikutud kohad või värvikahjustused. Järgmisena tuleks kindlasti teha proovisõit, mille käigus tasuks kindlasti proovida käike ja pidureid ning kõik peaks toimima esimese korraga ja ei tohiks esineda mingeid tõrkeid. Kui asi ei toimi siis küsi, millest see tingitud on ning võib olla saab vea kohe kõrvaldada. Järelkontroll on oluline selleks, et veenduda kõige lubatu olemasolus. Kui rattaga lubati kaasa pudelikorve ja pumpa siis vaata, et need ka olemas oleks.

Tehingu lõpetamine
Kui kõik tundub õiglane siis maksa ratta eest ja täna müüjat. Kahtluste korral aga räägi müüjaga veel õhus olevad küsimused  läbi. Kohtumine ja ratta üle vaatamine ei tähenda veel seda, et sa pead selle velo ostma. Täpsustamata asjaolusid ja vigasid on hiljem juba väga keeruline lahendada.


Autor: Marden Muuk

Natuke rattanalja ka

$
0
0
Head nalja on meie ümber liiga vähe! Kui reede pärastlõuna liiga tõsiseks kisub, siis nalja peab ka...


1. Kaks ratturid räägivad omavahel. Üks küsb teiselt:

“Peeter, mis su suurim hirm on?”
Peeter: “Ilmselt see, et mu naine müüb mu ratta surma korral maha selle hinnaga, mis ma talle ütlesin.”

2. Rattur ilmub hommikusse ühistrenni uue karbonrattaga.
"Kust sa selle uue kaunitari omale said?", küsis üks.
"Selline lugu juhtus," rääkis teine, "et eile jalutasin pargis ja mõlgutasin mõtteid, kui korraga peatus minu juures jalgratas, mille sadulas istus üks väga ilus naine. Ta pani ratta kõrvale, kiskus omal kõik riided seljast ja siis ütles mulle:
"Võta, mida sa soovid!""
"Hea valik," nentis esimene, "riided oleksid kindlasti sulle väiksed olnud."

3. Politseini peatab jalgratturi ja teeb talle protokolli jalgratta tehnilise seisukorra kohta:
“Nii-nii… puuduvad lambid, pidurid, pegel, pakiraam…”
Trahvisumma tuleb kopsakas. Mees hakkab naerma.
“Miks te naerate?”
“Ma naeran seda, et minu taga tuleb mees, kel pole üldse jalgratast!”

4. Kaks hullu sõidavad jalgrattaga. Järsku üks neist peatub, tuleb rattalt maha ja laseb tagumise kummi tühjaks.
“Miks sa nii tegid?” küsib teine.
“Iste on kõrge,” vastab esimene.
Teine tuleb samuti maha ja hakkab lenkstange keerama.
“Mis sa nüüd teed?” uurib esimene.
“Sa oled nii loll, et ma ei taha sinuga edasi sõita. Ma keeran otsa ringi ja sõidan koju tagasi.”
5. Ämm kolistab maja ees jalgrattaga.
Väimees vaatab aknast välja ja küsib:
„Kuhu siis plaan minna?“
„Mõtlesin, et sõidan kalmistule.“
„Aga kes siis jalgratta tagasi toob?“

6. Ühel ilusal päeval jalutab hunt metsas, olles natukene vindine. Järsku ta näeb jänest jalgrattaga sõitmas.
"Kust sa selle said?" uurib hunt.
"Kogusin raha ja ostsin," vastab seepeale jänes.
Järgmisel päeval on hunt metsas jalutades veel rohkem purjus kui eelneval päeval. Näeb siis jänest motikaga tulemas.
"Kust sa selle said?" uurib hunt taaskord.
"Müüsin ratta maha ja ostsin," sõnas jänes.
Kolmandal päeval on hunt veel rohkem vindine kui eelneval kahel päeval. Äkitselt näeb ta jänest autoga sõitmas.
"Kust sa selle said," on hunt imestunud.
"Müüsin motika maha ja ostsin, " lausus jänes.
Järgmisel päeval jalutab metsas jänes ja märkab, et hunt tuleb helikopteriga.
"Kust sa selle said," küsis jänes.
"Viisin taara poodi ja ostsin," vastas hunt

7. Küsimus: Kas sa tead, mis on jalgrattaga sõitma õppimise juures kõige raskem?
Vastus: Asfalt
Ratta registreerimine on täiesti tasuta - tee seda juba täna!

Mida võib leida rattavarga tööriistakohvrist?

$
0
0
Selleks, et mõista, miks mõnda rattalukku eelistatakse teisele tuleb eelkõige aru saada, kuidas ...


Selleks, et mõista, miks mõnda rattalukku eelistatakse teisele tuleb eelkõige aru saada, kuidas ja milliste vahenditega vargad rattaid varastavad. Õnneks või kahjuks ei jookse vargad ringi terve tööriistakohvriga. Selle asemel valivad nad välja ühe  või kaks kindlat tööriista, mida nad kaasas kannavad, seega kõige parem taktikaline lüke oma ratta kaitsmiseks on kasutada oma velo lukustamisel mitut erinevat tüüpi lukku või ketti.  

1. Lukustamata rattad

Esikohal varguse meetoditest on kindlasti lukustamata velode ärandamine. Selleks eelistatakse piirkondi, kus inimesed suure tõenäosusega politseile vargust teavitama ei kipu. Eestis võib nendeks lugeda uuselamupiirkondi angu Peetri ja Viimsi, sest seal loodetakse tugevalt kogukonnatundele ja naabrivalvele. Paraku on ka paljud vargad kursis, et pimedal ajal võb hoovist või avatud trepikojast leida palju lukustamata rattaid. Seega esmaseks sammuks rattavarguse vastu võitlemisel on kindlasti suureks abiks oma kaherattalise sõbra kasvõi millegigagi lukustamine ning politseile vargusest teavitamine


2. Traadilõikur ehk näpitsad
See on eelistatud tööristaks enamikle rattavarastel. Paljud kuni paarikümne euro väärtuses trosslukud on loetud sekunditega näpitsatega läbi lõigatavad. Need on varaste poolt enim armastatud, sest need mahuvad taskusse, möödujatel on neid raske märgata ja teevad oma töö ära kiirelt ning mugavalt. 

                                                                
                        
                                           3. Lõiketangid ehk armatuurtangid
Need on teised varaste poolt enim armastatud töövahendid, sest lõikavad juba esimese lõikega läbi nii trosslukud, majapidamise tabalukud ja kodumasinate kombinatsioonilukud. Nii ebameeldivalt kui see ka ei kõla, siis mõndade lõiketangide pead on valmistatud karastatud terasest, mis on võimelised läbi lõikama ka tugevamaid ja jämedamaid terasest kette. Luku ostmisel ei tasu pakendil olevat teksti täienisti uskuda, sest nagu ka siin videos  näha võib, siis kettide lubatud vastupidavusajad ei pea paika. Samas on armatuurtangid keskmisest tööriistast suuremad või lausa massiivsed, mis muudab eduka ja kiire keti või luku läbilõikamise keerulise peitmise pärast raskendatuks.

4. Vasar
Vargad kasutavad ka haamreid ja vasaraid, sest sellega saab lukke ja karastatud terasest kette puruks lüüa. Selline lähenemine on küll pigem lärmakas ja tähelepanu äratav ning just seetõttu pole see kuigi laialdaselt levinud, kuid siiski on siin ja seal esinev nähtus. 





5. Naelatõmmits
Vargad kasutavad ka väänata-tõmmata lähenemist rattalukkudest jagu saamisel. Selline lahendus toimib tavaliselt odavamate ja madalama turvalisuse tasemega U-lukkude puhul, sest kasutades jõuõlga saab selle kergelt puruks väänata. Kuid sellise lahenduse puhul on suur tõenäosus, et rikutakse ära ka ratta enda välimus.



6. Saag
Saed teevad küll kasutamiselt häält ja ei ole kiireimaks lahenduseks, aga õhemate ja pehmemate metallide puhul on erinevad rattalukud paari minutiga läbi saetavad.



7. Mutrivõtmed
Kui varas näeb keskmisest kallimat ratast, aga teab, et ei saa seda ühes tükis varastada, siis võib ta suure tõenäosusega olla siiski ka osaliselt su rattast huvitatud.  Su velo sadul, jooksud ja isegi lenkstangid võivad lahti kruvimiseks ahvatlevad olla.




Meieni on jõudnud ka lugusid tugevate hapete ning vedela lämmastiku võtmeauku  ja ketilülile valamisest, mis muudavad metalli nõrgaks ja rabedaks. Kuigi see on võimalik lahendus esineb seda väga harva ja tõenäosus, et su ratas just nii ära varastatakse on õhkõrn. Mõned kuud tagasi oli Ebayst võimalik tellida ka supervõtmeid, mis avasid kõiki ühte tüüpi rattalukke. Tänaseks on nende leviks ja kättesaadavus vähenenud, kuid just seetõttu tulekski oma ratast kaitsta mitme erineva rattalukuga või kindlustada oma ratas, mis korvab pikanäpumehe poolt tekitatud kahju.

7 nippi, kuidas edukalt müüa kasutatud ratast

$
0
0
„Ühe mehe vana on teise mehe uus.“ Nii on ka ratastega, et kui endal enam vaja pole siis ehk ...


Juba kõnekäänd ütleb: „Ühe mehe vana on teise mehe uus.“ Nii on ka ratastega, et kui endal enam vaja pole siis ehk kusagil on keegi, kes otsib just midagi sellist. Iga kasutatud asja müümine on omaette ettevõtmine ning tavaliselt need asjad ei lähe nii lihtsalt, kui võiksid. Peab arvestama paljude erinevate olukordade ja ohtudega. Seda eriti veel siis, kui müük pole su põhitöö ning sa ei külasta kasutatud asjade kauplemiskanaleid igapäevaselt. Järgnevalt proovime anda mõned lihtsad nipid, mida jälgida ja kuidas käituda kasutatud ratta müümisel.

1.  
Pese ratas puhtaks
Väga tobe on müüa puhastamata ratast, mis jätab mulje nagu see oleks seisnud viimased 15 aastat välitingimustes. Ratta pesuks pole vaja muud, kui vett, pesuvahendit ning pesulappi. Vesi võiks olla puhas, pesuvahendiks sobivad näiteks autopesuvahendid ning pesulapp võib olla su enda või vanaisa vana t-särk. Kasutada võib ka survepesurit, aga selle puhul peab jälgima, et survepesuriga väga liiale ei minda ja kõiki laagreid ja väikeseid avasid vett täis ei lase. Lisaks, kui ratas korralikult pestud tuleks kindlasti ka kett uuesti ära õlitad, sest tõenäoliselt sa just lõpetasid vanalt õli maha pesemisega. Kui kodus ratast pesta ei saa siis lihtsaim valik on minna rattapoodi, mis teeb selle töö ära sinu eest. Teine võimalus on külastada mõnda „kiirpesulat“ . Kusjuure mõndades neis on juba olemas ka rattahoidjad ehk mõeldud on ka ratturitele. Sellise lihtsa nipiga su rattaväärtus kindlasti ei lange.

2.     Hooldus
Puhtale rattale tasub teha ka hooldus. Jälle on hea ning kindel valik minna rattapoodi, kus hoolduse hinnad jäävad  tavaliselt 15-25 euro vahele. Selle raha eest tehakse ära nö lihthooldus, mille käigus vaadatakse üle: pidurid, käigud ja jooksud, tehakse lihtsamad tööd ning antakse hinnang, mis veel muutmist vajaks. Ise velo hooldades peaks lähtuma samadest pidepunktidest, sest korrektne ja aus pole müüa ratast, millel ajab üks viga teist taga. See võib hiljem tekitada väga palju pahandust ja probleem.

3.     Diagnostika
Enne kuulutuse tegemist veendu, mis lisavarustus su rattal olemas on ning mida pole. Ära müü õhku, kuid vaata üle ka kõik oluline.  Näiteks, kui tead, et kett ja kassett vajavad vahetamist siis pane see kirja. Kui aga pakud rattaga kaasa: spidomeetrit, pudelikorve ja pakiraami siis lisa ka see.

4.     Kuulutus
Enamasti müüakse kasutatuid rattaid veebis. Parimad kohad selleks on: www.veloclubbers.ee ; www.okidoki,ee ; www.soov.ee ; www.kuldnebors.ee ja teised analoogsed kohad. Kuulutuse tegemise juures on oluline osa ka pildil, sest ratast ostetakse tihti just väljanägemise põhjal. Lisaks annavad fotod kliendile hea ülevaate ratta seisukorrast, sest kaks ühesugust ratast võivad olla väga erinevalt hoitud. Usaldusväärsust aitab tekitada ka see, kui ratas on registreeritud www.Bike-ID.eu rattaregistris ning omab vastavat turvakleebist. Kuulutuses kirjelda võimalikult täpselt kõike, mis ratta olemas ning mis puudu. Ära valeta ega varja, sest vead ilmuvad õige kiiresti välja.
Jalgratta registreerimine on kõigile rattasõpradele TASUTA!
5.     Hind  
Õiglase hinna aitavad määrata teised kuulutused. Kasuta otsingut ja leia analoogne ratas ning vaata, mis hinnaga seda müüakse. Kui tegemist vähe erilisema veloga küsi nõu rattapoest või mõne igapäevaselt ratastega kokku puutuva inimesega. Lisaks, kui huvi müüdava ratta kohta on väike siis suure suuretõenäosusega on liiga kõrge hind. Sel juhul lase hind alla ja proovi uuest.

6.     Müük 
Kui keegi kirjutab või helistab siis vasta kiiresti. Hea tava on kirjadele vastata 24 tunni jooksul, sest  nii ei jõua potentsiaalsel ostjal huvi kaduda. Anna täpseid ja ausaid vastuseid, sest nii hoiad kokku oma aega ja närve.


7.     Kohtumine
Ratta müügi juures viimane samm on kliendiga kohtumine. Kohtumiseks sobivad hästi avalikud kohad, kus on liikumas palju inimesi, mis omakorda aitab ära hoida pahatahtlikust. Kindlasti luba ratast ka proovida, aga kardad, et võidakse lihtsalt minema sõita siis küsi pandiks mõni dokument. Kui tekib küsimusi, siis ole valmis ka selleks, et rattaga minnakse rattapoodi ja küsitakse spetsialisti arvamust, kui oled olnud aus, siis ei saa see olla kuidagi probleemiks.

Kasutatud asja müük võib olla paras peavalu, aga kui oled aus ning mõistlik siis läheb see lihtsalt.

Mida jälgida suvises rattahoolduses?

$
0
0
Mida vaadata ja kuidas aru saada, kas midagi on su velo juures valesti? Millal ja kuidas hooldada oma ratast? ...


Suvi on rattaga sõitmise aeg. Muidugi võib rattaga sõita ka sügisel ja talvel, kuid meie põhjamaises kliimas seostub rattasõit ennekõike suvega. Heaks näiteks on kasvõi see kui palju tühje rattakohti on parklas vihmase ja külma ilmaga, aga vastupidisel juhul tekib vahepeal juba tunne, et siia küll rohkem velosid juurde ei mahu. Suvi tundub nii ohutu ja lihtne, et jääb mulje nagu siis oma ratta eest hoolitsema ei peaks. Tegelikult see nii aga pole, sest suvel on väga tähtis pidevalt jälgida oma ratta korrashoidu. Seda just sellepärast, et ratast kasutatakse tihedalt ja oluliselt rohkem, kui teistel aastaaegadel. Mida vaadata ja kuidas aru saada, kas midagi on su velo juures valesti?

1.     Rehvid  
Oluline on jälgida, et ratast ei jäetaks otsese päikese kätte, sest üks hetk võib käia kõva pauk ja rehv lendab tükkideks. Eriti tähtis on see rataste puhul, millel on kitsad rehvid (maanteerattad ja linnarattad) kuna neil on suurem rõhk ja rehvikumm on viidud juba maksimumi juurde. Teise asjana peakski jälgima rehvirõhku, mida on soovitatav kontrollida vähemalt iga kahe nädala tagant, kuid see oleneb juba läbitud kilomeetritest ja mis rehvidega on tegu. Õige rehvirõhu saab teada, kui vaadata rehvi küljele, kus on see tavaliselt  BAR-ides või PSI-des kirjas. Rehvirõhk peaks olema selles vahemikus nagu kirjas, sest liiga tühjade rehvidega sõites võib see äkiliselt mõnest august või äärekivist üle sõites väga kergelt puruneda. Kui aga rehvis õhku liiga palju ,siis tekib sõites väga ebamugav põrkamise tunne ja kannatab sõidumõnu ning samal ajal on rehvi kummikiht on venitatud väga õhukeseks, mis teeb selle väga haavatavaks.

2.     Kett
Mida rohkem sõita seda suuremat koormust saavad ka teised kuluosad nagu näiteks kett. Kodustes tingimustes parim, mida ise teha saab on keti õlitamine. Siin peab jälgima mitut asja. Kindlasti tuleks kasutada spetsiaalset jalgrattaketiõli. Hea oleks mitte kasutada õlisid, mis on mõeldud näiteks saagidel, sest enamasti on need teise paksusega ning jätavad jalgrattaketi liiga õliseks, mis tänu sellele kogub rohkem mustust. Õige aeg keti õlitamiseks on siis, kui kett hakkab „laulma“ see tähendab seda, et tekib selline iseloomulik heli nagu miski kraabiks. Keti läbisõidu kontrollimiseks peaks minema rattapoodi, kus spetsiaalse võtmega öeldakse hetkega ära, kas kett vajab vahetamist või mitte.

3.     Pesu
Kindlasti tekib hetki, kui ratas vajab ka natukene puhastamist. Puhastamiseks parim vahend on jooksev vesi, soovitame kasutada aiavoolikut. Kui oled algaja, siis survepesuriga seda teha ei soovita, sest oskamatu käitumine võib vee suunata sinna, kus see olema ei peaks. Lisaks ei ole soovitatav kasutada väga tugevaid puhastusaineid. Kui on olemas märg lapp ja vesi, siis saab juba ratta puhtaks.
4.     Kinnitused
Enne sõite peaks üle vaatama, kas kõik võimalikud poldid ja mutrid on omal kohal alles. Parimal juhul tekitab lahtine kinnitus vaid häirivat kolinat, kuid halvimal juhul võib see sõitja haiglasse toimetada. Enamasti piisab kolmest erinevast võtmest, et suurem osa kinnitusest üle kontrollida.

5.    
Pidurid
Tavalise V-piduri korral on visuaalsel vaatlusel võimalik väga kergelt tuvastada, kas klotsid on kulunud - kui enam sooni näha pole siis tuleb kiiresti poodi minna, sest sedasi sõitmine võib kujuneda õlimalt ohtlikuks. Ketaspidurite korral on selle kontrollimine juba keerulisem ja parim lahendus on rattaga mõnda hooldusesse sõita. Küll aga on siin loogika, et kui pidurid ei tööta nii nagu varem siis järelikult vajab kontrolli.

Suurem hooldus on mõistlik teha korra- kaks aastas ning parem oleks, kui seda teeks spetsialist. Lihtsamad asjad saab ära teha kodus, kuid kui puuduvad vahendid siis pole see tegevus üldse mitte mõnus. Rattaga sõitmine on lisaks kõigele ka tehnikasport nii, et hoolt tuleb kanda ka tehnika eest.

Viewing all 97 articles
Browse latest View live